پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:05:54:12
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:1153
تعداد بازدید:575
96/02/17 - 10:28

بررسی تأثیر انتخابات بر تداوم رکود اقتصادی؛ نیمه اول سال را باختیم

خیلی عجیب است‌، فعالان اقتصادی بازار چه آنهایی که در دالان‌های تنگ و تاریک بازار بزرگ تهران مشغول کسب و کارند و چه آنهایی که القاب دهان‌پرکنی در امر تجارت کشور دارند، این روزها از تاثیر شگفت‌آور صحبت‌های انتخاباتی کاندیداها بر روند معاملات فردای خود خبر می‌دهند‌.   
بررسی تأثیر انتخابات بر تداوم رکود اقتصادی؛ نیمه اول سال را باختیم

انگار قرار نیست رکود دست از سر بازار بردارد‌. بازار همچنان نسبت به چند ماه گذشته در رکود به سر می‌برد این در حالی است که پیش‌بینی فعالان اقتصادی بر این اساس است که رکود موجود در پیش از انتخابات به بعد از انتخابات هم خواهد رسید و این وضعیت تا شهریورماه نیز ادامه پیدا می‌کند‌. اگرچه وضعیت اقتصادی و بازار‌های اقتصادی در کشورهای دیگر هم تا حدودی تحت‌تاثیر مسایل سیاسی و دستخوش تغییر و تحولات سیاسی قرار دارد اما با توجه به اینکه اقتصاد ایران وابستگی عجیبی به اتفاقات سیاسی کشور دارد‌، از این‌رو در آستانه انتخابات به گفته فعالان اقتصادی‌، بازار در رکود عجیبی فرو رفته است به‌‌طوری که کسبه بازار در حال حاضر دست از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و میان‌مدت کشیده و صرفا به فکر دخل و خرج روزانه خود هستند‌. در همین راستا اگر سری به بازار بزرگ تهران بزنید، به وضوح شاهد رخنه رکود به عمق کسب و کار فعالان اقتصادی می‌شوید‌. به گفته کسبه بازار‌، «در شرایطی قرار داریم که نمی‌توانیم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم‌. بنابراین تنها به فکر تامین خرج روزانه خود هستیم». این شرایط در حالی است که کارشناسان اقتصادی نیز چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد امسال پیش‌بینی نمی‌کنند و از نظر آنها وضعیت رکود اقتصادی به دلیل انتخابات و مشخص نبودن افرادی که بر سر کار می‌آیند، حداقل تا نیمه اول سال ادامه می‌یابد‌. 
3 ماه از دست رفت
در همین رابطه رییس خانه اقتصاد ایران در مورد تاثیر انتخابات بر تداوم رکود در سال‌جاری گفت: هر سال به دلیل تعطیلات فروردین‌ماه، کسب و کار در اولین ماه سال رونق چندانی ندارد و معمولا این مقطع با رکود سپری می‌شود‌. اما با توجه به اینکه امسال انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را هم در پیش داریم‌، در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، تنها سه ماه از سال را از دست خواهیم داد‌. 
ابراهیم جمیلی با بیان اینکه به دلیل انتخابات پیش رو و جو سیاسی موجود در کشور، رکود بیش از گذشته افزایش یافته است، اظهار کرد: در شعارها و صحبت‌های انتخاباتی برخی کاندیداها آمار و ارقامی مطرح می‌شود که مشخص نیست براساس کدام مدرک و منبعی به دست آمده است‌. به عنوان مثال تقسیم جامعه به دو گروه 96 و 4 درصدی باعث شده سرمایه‌گذاران خارجی برای وارد عمل شدن در پروژه‌های مشترک با ایران دچار شک و شبهه شوند چراکه صحبت‌های اینچنینی باعث می‌شود عده‌ای از جامعه ایران، متهم شوند در حالی که معلوم نیست این آمار و ارقام از کجا آمده است‌. 
وی با اشاره به اینکه چنین اظهارات بی‌پایه و اساسی اعتماد مردم به مسوولان را از بین می‌برد، گفت: این اظهارات نه‌تنها باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسوولان‌شان شده بلکه باعث می‌شود مردم فکر کنند در کشوری زندگی می‌کنند که حق آنها را می‌خورند‌. 
جمیلی خاطرنشان کرد: مطرح کردن چنین اظهاراتی در تضاد با آرمان‌های انقلاب و منافع ملی است‌. بنابراین باید فردی در دولت آینده سر کار آید که مشکلات سیاسی و اقتصادی را با در نظر گرفتن منافع ملی کشور حل کند‌. 
رییس خانه اقتصاد ایران با اشاره به جاه‌طلبی برخی کاندیداها بیان کرد: مطرح کردن ادعاهایی درخصوص تقسیم‌بندی جامعه به 4 و ٩۶ درصد، آرامش اقتصادی کشور را از بین برده است و تبعات این ادعا، اثر و لطمه خود را متوجه اقتصاد کشور خواهد کرد تا جایی که شاید تا یکی دو سال آینده نیز شاهد نتایج منفی این صحبت‌ها باشیم‌ چراکه علاوه بر تخریب جایگاه ایران در مجامع بین‌المللی، سرمایه‌گذاران خارجی برای همکاری با ایران تعلل خواهند کرد‌. 
جمیلی با تاکید بر اینکه ما نباید به خاطر جاه‌طلبی، جلب نظر مردم و رای آوردن، به جان اقتصاد کشور بیفتیم، گفت: مشخص نیست این آمارها با چه منطقی اعلام می‌شود و جامعه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد درحالی که حتی در ارائه یارانه‌ها به مردم، هنوز مشخص نیست چند دهک یارانه می‌گیرند و نمی‌توان آمار و ارقام دقیقی در این رابطه ارائه داد‌ اما صحبت قطعی از 4 درصد و 96 درصد می‌کنند‌. 
عضو اتاق بازرگانی با اشاره به نامگذاری سال‌جاری توسط مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید به جای وعده‌هایی همچون افزایش پول توجیبی مردم تحت عنوان یارانه، به فکر حمایت‌های اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی مردم باشند‌. 
وی اظهار کرد: ارائه راهکارهایی برای تسهیل خرید مسکن، افزایش رفاه عمومی، توجه به بهداشت و خدمات درمانی و‌.‌.‌. از جمله موضوعاتی به‌شمار می‌رود که کاندیداها باید روی آن تمرکز کنند و به دنبال وعده‌هایی همچون افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها نباشند‌. 
تخریب دولت به ضرر اقتصاد تمام می‌شود
رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران نیز در همین خصوص گفت: هرچقدر به ایام انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم، رفتار فعالان اقتصادی محتاط‌تر می‌شود و با توجه به افزایش ریسک خرید و فروش، فعالان اقتصادی سعی می‌کنند از ورود به عرصه‌هایی که آینده برایشان قابل پیش‌بینی نیست، پرهیز کنند و بی‌شک استمرار کنش و واکنش‌های محتاطانه در بازار نتیجه‌ای جز تشدید رکود و تضعیف بنگاه‌های اقتصادی
نخواهد داشت‌. 
فرهاد احتشام‌زاد با بیان اینکه گشودن قفل رکود به فضای باز، امیدآفرین و آینده‌نگرانه به خرید یا سرمایه‌گذاری منوط است، اظهار کرد: انتظار برای تغییر ریل در اقتصاد کشور، نتیجه‌ای جز رکود نخواهد داشت و این موضوع از ابتدای سال‌جاری به صورت مشهود در رفتار فعالان اقتصادی قابل رصد است و ممکن است حتی تا نیمه سال نیز ادامه پیدا کند‌. 
این فعال اقتصادی گفت: اما نکته اساسی دیگری که وجود دارد، پیوند رکود با تخریب چهره دولت فعلی است‌. یکی از بدترین اتفاقاتی که در روزهای اخیر افتاده‌، این است که برخی افراد و نامزدهای انتخاباتی، تخریب چهره و عملکرد دولت فعلی را در دستور کار خود دارند‌. 
وی افزود: این موضوع به‌طور تاثیرگذاری منجر به ایجاد نگاه بی‌اعتمادی و بدبینی نسبت به توسعه سرمایه‌گذاری در میان فعالان اقتصادی می‌شود‌. 
احتشام‌زاد ادامه داد: در واقع احتمال درهم شکستن ساختار فعلی اقتصادی، برنامه‌های فعالان اقتصادی را دچار توقف کرده است‌ چراکه سرمایه‌گذاری تنها در سایه ثبات و اعتماد به ادامه رویه‌های جاری امکان‌پذیر است و در جایی که احتمال تغییر وجود دارد، سرمایه‌گذار توقف می‌کند تا نتیجه تغییر مشخص شود‌. 
احتشام‌زاد با تاکید بر تاثیر نرخ ارز بر معاملات بازار گفت: از سوی دیگر نگرانی بابت نرخ ارز نیز موضوع بسیار مهمی است که موجب تشدید رکود در بازار شده و این موضوع در رابطه با بنگاه‌هایی که در عرصه تجارت خارجی فعالیت می‌کنند، از اهمیت بیشتری برخوردار است‌. 
وی افزود: با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری، معلوم نیست جهت حرکت نرخ ارز در سه ماهه دوم سال‌جاری چگونه خواهد بود‌ اما با توجه به فضای خاکستری که در بازار ارز وجود دارد، انتخاب رویکرد مناسب برای سرمایه‌گذاری و رونق بخشیدن به کسب و کارها با ریسک بالایی همراه است که معمولا فعالان اقتصادی از آن اجتناب می‌کنند‌. 
رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: سایه رکود در شرایطی کمرنگ می‌شود که رضایت مردم از میزان سود بانکی کاهش یافته و محل‌های بهتری را برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند‌ ولی در شرایطی که وضعیت آینده نظام اقتصادی کشور نامعلوم است و ریسک فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی افزایش یافته، مردم ترجیح می‌دهند نقدینگی خود را در بانک‌ها محبوس کنند‌ و وقتی ارزش نقدینگی بیش از کالا باشد، طبیعتا نمی‌توان نشانه‌ای از کاهش رکود در کشور مشاهده کرد‌. 
سایه سیاست بر اقتصاد 
نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز در مورد فضای اقتصادی پیش روی کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه اقتصاد ایران به شدت از سیاست تاثیر می‌پذیرد، بنابراین مشخص نیست طی ماه‌های آینده چه شرایطی در انتظار کشور باشد‌. البته در بسیاری از کشورهای دنیا، جو سیاسی بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد اما در ایران به دلیل مشکلات زیرساختی که در اقتصاد وجود دارد، این تاثیرپذیری بیشتر خواهد بود‌. 
مجیدرضا حریری با بیان اینکه بازار به یک نقطه توقف رسیده است و عملا شش ماه اول سال‌جاری را از دست می‌دهیم، گفت: فعالان اقتصادی فعلا دست نگه داشته‌اند و منتظر هستند دولت جدید سر کار آید چراکه هر دولتی که توسط مردم انتخاب شود، سیاستگذاری‌های خاص خود را دارد‌. البته دولت روحانی نیز در صورت دست گرفتن دولت دوازدهم، سیاست‌های جدیدی را اتخاذ خواهد کرد که به هر حال اقتصاد را دستخوش خود قرار خواهد داد از این‌رو فعلا جنب و جوشی در بازار مشاهده نمی‌شود‌. 
عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: در دولت آینده باید استراتژی‌ها و سیاستگذاری‌های موجود در حوزه‌های اقتصادی، بازرگانی، حمل‌ونقل و‌.‌.‌. تغییر کند و به نوعی خانه‌تکانی اساسی در سیاستگذاری‌ها انجام شود چراکه تصمیم‌گیری در چنین حوزه‌هایی، به شدت آینده کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد‌. 
حریری افزود: اگرچه به عقیده بسیاری از فعالان اقتصادی، پرونده کاری دولت روحانی نسبت به دیگر کاندیداها پربارتر بوده و بهتر این است که در چهار سال آینده نیز این دولت ادامه پیدا کند اما به عقیده من، باید برخی سیاستگذاری‌ها تغییر کند تا بتوانیم چشم‌انداز مثبتی را برای کشور پیش‌بینی کنیم‌. 
وی اظهار کرد: در صورتی که برخی سیاستگذاری‌های اقتصادی اشتباه ادامه پیدا کند، با وجود پتانسیل‌های فراوان ایران در حوزه‌های مختلف، نمی‌توانیم به بهبود شرایط اقتصادی کشور امید داشته باشیم چراکه ابزار و دانش کافی است که برای بهره‌برداری از پتانسیل‌ها حرف اول را می‌زند‌. 
حریری با بیان اینکه دو دیدگاه کاملا متفاوت در اظهارات کاندیداهای ریاست‌جمهوری وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به مناظراتی که برگزار می‌شود، متاسفانه هرکدام از این دیدگاه‌ها می‌تواند در کوتاه‌مدت بر اقتصاد اثرگذار باشد‌. 
وی گفت: برخی کاندیداها برای حفظ منافع شخصی و جلب نظر مردم در یک دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری، عده زیادی را زیر سوال برده و آنها را متهم کرده‌اند‌. در حالی که چنین اقداماتی جز تخریب کشور، اثر دیگری ندارد‌. 
نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: اظهاراتی بر مبنای دو قطبی شدن جامعه که از جانب برخی کاندیداها مطرح می‌شود، دارای پیامدهای خطرناکی است که می‌تواند آینده اقتصادی کشور را به شدت تحت‌تاثیر قرار دهد‌. 
وی اظهار کرد: با توجه به ارقام و اعدادی که برخی کاندیداها مطرح می‌کنند، حدود سه و نیم میلیون نفر از اعضای جامعه ایران دزد و مفسد هستند در حالی که برای چنین ادعایی هیچ مدرکی وجود ندارد و همه ما می‌دانیم که این واکنش‌ها، نوعی چنگ زدن و به در و دیوار زدن برای رسیدن به صندلی ریاست‌جمهوری است‌. 
حریری با توجه به اظهارات جنجالی برخی نامزدها در مناظرات هشدار داد: از بزرگ‌ترها می‌خواهیم برای جلوگیری از بدتر شدن جو اقتصادی کشور، نامزدها را نصیحت کنند‌. 
وی گفت: بهتر است کاندیداها به جای زیر سوال بردن واردکنندگان، مشکل نوکیسگی را حل و با آن برخورد کنند‌. همچنین انتظار می‌رود نامزدهای ریاست‌جمهوری، از مفسدان اقتصادی و سرکرده‌های قاچاقچی در کشور اسم ببرند تا مشکلات تولید و اشتغال حل شود تا اینکه همدیگر را متهم به رانت و فساد کنند‌. 
گیج شدن بازاریان
همچنین طی گفت‌وگویی که با کسبه بازار بزرگ تهران داشتیم یک فعال بازار پوشاک در مورد تاثیر انتخابات پیش رو بر فضای بازار و کسب و کار گفت: تا قبل از شروع سال‌جاری و تشدید جو سیاسی انتخابات، برخی فعالان بازار برای چند ماه آینده خود، اقدام به خرید کالا کرده و انبارها را پر می‌کردند اما با توجه به جوی که در حال حاضر ایجاد شده است، بسیاری از فعالان بازار انبارها را پس داده چراکه از شرایط آینده بازار مطمئن نیستند و نمی‌دانند چه اتفاقی در انتظار بازار است‌. 
وی اظهار کرد: در شرایطی قرار داریم که نمی‌توانیم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم‌. بنابراین تنها به فکر تامین خرج روزانه 
خود هستیم‌. 
این فعال بازار با بیان اینکه به دلیل تعطیلات اول سال، رونقی در بازار مشاهده نمی‌شود، گفت: در این میان درگیری‌های کاندیداها باعث شده تا کسبه بازار برای انجام فعالیت‌های اقتصادی دست نگه دارند‌.
 این در حالی است که با نزدیک شدن به ماه رمضان نیز، عملا بازار کسب و کار با رکود مواجه خواهد شد‌. همچنین درگیری‌های مالیاتی بازاریان با اداره دارایی از خردادماه آغاز می‌شود که رکود بازار را بیش از پیش تحت تاثیر قرار می‌دهد‌. 
تشدید رکود
یک فعال اقتصادی دیگر نیز با تاکید بر اینکه در شش‌ماه اول سال نه تنها شاهد رونق در بازار نخواهیم بود بلکه رکود نیز تشدید می‌شود، اظهار کرد: برخی از سرمایه‌داران در حال حاضر سرمایه‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و خرید و فروش کالا هم انجام نمی‌دهند در حالی که به سمت و سوی خرید ملک و طلا پیش رفته‌اند تا بتوانند اصل سرمایه خود را حفظ کنند‌. 
این فعال اقتصادی در ادامه گفت: چند وقتی است که دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت دلار، در حال تزریق پول به بازار است که این موضوع می‌تواند در آینده به افزایش تورم دامن بزند‌. 
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی بازاریان این است که با این اقدام دولت، تورم مهارنشدنی نیز به مشکلاتی همچون رکود اضافه خواهد شد‌. این در حالی است که به اعتقاد برخی فعالان بازار، به زودی ممکن است قیمت دلار نیز پایین بیاید‌. 
وی افزود: به‌طور کلی در حال حاضر، فعالان اقتصادی دست نگه داشته‌اند و نمی‌توانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند چراکه مشخص نیست با روی کار آمدن دولت جدید، چه سرنوشتی پیش روی کشور و بازار قرار دارد‌. 
این فعال بازار گفت: با توجه به اینکه اظهارات کاندیداها در مناظرات تلویزیونی به شدت بر فردای بازار تاثیر دارد، انتظار می‌رود که شاهد صحبت‌های بی‌پایه و اساس از سوی 
کاندیداها نباشیم‌.

منبع: جهان صنعت

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس