پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:05:34:18
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:506
تعداد بازدید:2122
93/11/27 - 13:56

ابراهیم جمیلی:اتاق بازرگانی نیاز به تغییر دارد/ از اتاق های کشورهای پیشرفته الگو برداری کنیم

جلسه عصرانه خانه اقصاد ایران با حضور ابراهیم جمیلی رئیس ،مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران و نیز جمعی از فعالان اقتصادی کشور برگزار شد.در جلسه این هفته نیز فعالان اقتصادی به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل و مشکلات اقتصادی و نیز انتظارات خود از اتاق بازرگانی پرداختند.
ابراهیم جمیلی:اتاق بازرگانی نیاز به تغییر دارد/ از اتاق های کشورهای پیشرفته الگو برداری کنیم

در ابتدای این جلسه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد با اشاره به این که هدف خانه اقتصاد ایجاد فکر و هدف نو است؛عنوان کرد:خانه اقتصاد ایران برای حضور در انتخابات در ائتلاف بزرگ شرکت کرد. ما در اتاق آینده به دنبال بخش خصوصی و حضور پررنگ بانوان در اتاق هستیم.به دنبال این هستیم تا افرادی که کارت بازرگانی حقیقی دارند و نیز شرکت های کوچک مورد توجه قرار بگیرند.این حق شرکت های دانش بنیان کوچک است که از امکانات اتاق بازرگانی استفاده کنند.

                                                                                              

وی ادامه داد: هدفمان این است به سمتی برویم که بعد از پایان چهار ساله بعدی دارندگان کارت های بازرگانی نگرانی در خصوص مراوده با اداره مالیات و بیمه نداشته باشند.اتاق بازرگانی از فضای کافی برخوردار است و هدفمان این است که همه دارندگان کارت بازرگانی بتوانند به شکل یکسان از این فضا استفاده کنند.باید از تکنولوژی های نوین به نحو مطلوب استفاده کنیم .خانه اقتصاد ایران در نظر دارد؛ تالار گفتگوی مجازی راه اندازی کند تا فعالان اقتصادی از این طریق مسائل و مشکلات خود را مطرح و راه حل های پیشنهادی خود را ارایه کنند.

در ادامه هوشنگ پارسا از کاندیداهای هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی و از فعالان حوزه پلاستیک با بیان این که در کشور ما تولید و تجارت خوبی وجود ندارد؛تصریح کرد: تولید و تجارت مکمل یکدیگرند و کشوری می تواند تجارت خوب داشته باشد که تولید مناسب داشته باشد و بالعکس. اتاق بازرگانی می تواند مرکز تصمیم گیری و پیشبرد اهداف کلان اقتصادی باشد .

اما طی این سال ها عملکرد خوبی نداشته و هدف و رسالت اصلی خود را گم کرده است.بنابراین هدف اتاق آینده باید تقویت بخش خصوصی باشد تا کسانی که از سرمایه گذاری هراس دارند بتوانند به راحتی پا به عرصه حضور گذاشته و به سمت توسعه اقتصادی برویم.

کوروش رحمانی فرد از فعالان حوزه نفت و انرژی نیز با اشاره به این که یکی از مشکلات کشور ما در حوزه انتخابات نبود تعریف صحیح از احزاب است؛خاطر نشان کرد:خانه اقتصاد ایران این مشکل را شناسایی کرد و با دعوت از فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف قصد دارد تا مطالبات بخش خصوصی واقعی را پیگیری کند.

وی که کاندیدای انتخابات اتاق بازرگانی نیز هست؛ازفعالان اقتصادی خواست تا بعد از انتخابات ارتباط خود را با خانه اقتصاد ایران قطع نکنند و با کمک یکدیگر اجازه ندهند تا اتاق بازرگانی به دست دولتی ها بیافتد.

علی هاشمی از فعالان حوزه تجهیزات پزشکی نیز با انتقاد از این که دارندگان کارت بازرگانی فقط برای تمدید کارت خود به اتاق مراجعه می کنند؛اظهار داشت:کارت بازرگانی باید اعتبار معنوی داشته باشد و به فعالان اقتصادی اعتبار ببخشد.

شاهین دهناوی از شرکت استخراج معادن ایران نیز اظهار امیدواری کرد تا در دور آینده فعالان اقتصادی بتوانند از خدماتی که اتاق به آن ها ارایه می کند استفاده کنند.وی همچنین گفت:چنانچه برگزاری این جلسات ادامه داشته باشد می توان امیدوار بود که ارتباط اتاق بازرگانی با اعضایش ادامه خواهد داشت و فعالان اقتصادی در آینده می توانند به پارلمان بخش خصوصی تکیه کنند.

همچنین لیلا آقاپور از بانوان کاندیدای انتخابات نیز ضمن اظهار امیدواری بابت داشتن اتاق مثمر ثمر در آینده نزدیک ،گفت:تلاش ما بر این است تا حضورمان در اتاق بر اساس خرد جمعی باشد و بر این اساس بتوانیم شکاف بین هیات نمایندگان و اعضای اتاق را پر کنیم.متاسفانه امروز عده ایی در اتاق هستند که فقط به دنبال منافع خودشان اند اما ما می خواهیم این شرایط از بین برود و تمام فعالان اقتصادی بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.باید شرایطی فراهم شود تا لوایح و پیشنهادات اقتصادی کشورقبل از نهایی شدن از فیلتر اتاق بازرگانی عبور کند.از فعالان اقتصادی می خواهم با حضور در انتخابات در سرنوشت اقتصادی کشور شرکت کنند.

مرجان آقاجان زاده هوشیار از شرکت نگین تجارت فردوس و از کاندیدهای انتخابات اتاق نیز با تاکید بر این که اتاق باید حضور موثر در جلسات دولت و مجلس داشته باشد؛اظهار داشت:اکنون تمام فشار اقتصادی کشور بر دوش بخش خصوصی است و با کاهش قیمت نفت، بار این مشکل را نیز بخش خصوصی باید بر دوش بکشد.

وی ادامه داد: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا بنگاه های جدید زیر نظر اتاق بازرگانی تاسیس شوند. اتاق قدم به قدم آن ها راهنمایی کند تا با ارایه راه حل و ایده های جدید بتوانند به راه خود ادامه دهند.اکنون تعداد شرکت های ثبت شده بسیار زیاد است و از آن جا که این شرکت ها با شرایط اقتصاد داخلی آشنایی چندانی ندارند در نتیجه هم به خود و هم به دیگران ضرر می زنند.بنابر این معتقدم مهم ترین وظیفه اتاق کمک به شرکت های نوپا و تازه تاسیس است.

اسماعیل میرزایی که از شرکت صنعت کاران غرب استان تهران در این جلسه حضور داشت؛با بیان این که بخش خصوصی باید به سمت کارآفرینی حرکت کند؛تصریح کرد:زمانی بخش خصوصی در جامعه اهمیت می یابد که بتواند در رفاه مردم جامعه سهیم شود و این جز با کارآفرینی و ایجاد اشتغال ممکن نیست.

زهرا نقوی از کاندیداهای انتخابات اتاق نیز گفت: باید به این نکته توجه کنیم که اتاق مشاور سه قوه است و قرار نیست کار اجرایی انجام دهد اما باید آنقدر قدرت داشته باشد تا نظرات و پیشنهاداتی که ارایه می کند؛اجرایی شود.

محمد مهدی طباطبایی عضو هیات مدیره اتحادیه خشکبار نیز گفت: مهم ترین امر در اتاق آینده توجه به تشکل هاست.کسانی که وارد اتاق می شوند باید کار تشکلی بلد باشند و ابزارها و حقوق اعضا را بشناسند. اکنون افرادی هستند که همزمان بر چند کرسی تکیه زده اند اما باید دید آیا بازدهی و خروجی نیز دارند یا نه!در حال حاضرتشکل های زیادی در اتاق فعال اند که خروجی ندارند .بنابراین فعالان اقتصادی باید به کسانی رای دهند که به دنبال کسب کرسی نباشند و برای وظیفه ایی که بر عهده آن ها گذشته می شود وقت بگذارند.

وی ادامه داد:حق گرفتنی است پس باید جسارت این را داشته باشیم که از هیات نمایندگان بخواهیم تا برای فعالان اقتصادی کار انجام دهند .همچنین لایه های کوچک اقتصادی و شرکت های نوپا باید از اتاق بازرگانی خدمات بخواهند تا به رشد و توسعه آن ها کمک کند.

فرند فرزی از بانوان حاضر در جلسه نیز اظهار داشت: شرایط به گونه ایی است که برای جوانان امکان پیشرفت فراهم نیست و متاسفانه اتاق هم هیچ کمکی به جوانان نمی کند تا بتوانند در عرصه اقتصادی حضور پایدار داشته باشند.انتظارم از اتاق آینده این است تا فضا را به گونه ایی فراهم کند که جوانان هم بتوانند قدرت عرض اندام داشته باشند و از آن ها حمایت شود.

سپیده بیطرف از شرکت هواپیمایی همراهان سفر نیز با تاکید صحبت های فرزی عنوان کرد:متاسفانه شرایط برای حضور جوان ها چندان مناسب نیست و از طرفی در بخش آژانس های هوایی حضور بانوان بسیار کمرنگ است.

فرزانه عباسیان از وارد کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به بیان مشکلات خود پرداخت و گفت:اکنون با وزارت بهداشت به مشکل برخورده ایم و با وجود این که تمام کارها طبق روال قانونی پیش می رود با یکسری قوانین نانوشته مواجه شده ایم اما تا کنون نتوانسته ایم این مشکلات را با کمک اتاق حل کنیم و اتاق در این زمینه هیچ حمایتی از ما نمی کند.

اصغر عابدی از تحلیلگران بورس نیز با تاکید بر این که اتاق کنونی قدرت اعمال نفوذ ندارد؛خاطرنشان کرد:اکنون نمایندگان کمیسیون های مختلف اتاق در سازمان های دولتی حضور دارند اما عملا نقش چندانی در تصمیم گیری ها ایفا نمی کنند .این حضور باید پررنگ شود و نمایندگان اتاق باید بتوانند با صراحت و قدرت صحبت کنند.

علیرضا نوباوه وطن از کاندیداهای انتخابات اتاق نیز در این باره گفت:اتاق باید لابی های قوی با نمایندگان مجلس داشته باشد تا این نمایندگان هنگام تصمیم گیری و تصویب لوایح مدافع حقوق اتاق و فعالان بخش خصوصی کشور باشند.

سولماز اسدی از فعالان حوزه معدن نیز  بیان این که اعضای اتاق اطلاعات کافی درباره اتاق ها ندارند؛اظهارداشت:شرکت ما از ۵ سال پیش کار صادرات و واردات موادمعدنی را آغاز کرد ؛اما در ادامه راه به مشکل برخوردیم و میزان تعرفه ها در بخش های مختلف بدون دلیل افزایش یافت.متاسفانه پیگیری های ما هم به نتیجه نرسید .من می خواهم بدانم آیا اتاق این قدرت را دارد که در برابر این مشکلات از تجار حمایت کند و آیا می خواهد که این کار را انجام دهد یا خیر.به نظرم من کسانی که می خواهند وارد اتاق شوند باید گوش شنوا داشته باشند. باید فضایی وجود داشته باشد تا فعالان اقتصادی مسائل خود را مطرح کنند و برای آن ها راه حل ارایه شود.در غیر این صورت همانند آن چه امروز شاهد آن هستیم واحد های تولیدی چاره ایی جز تعطیلی ندارند.

در ادامه مسعود دانشمند در خصوص پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی صحبت کرد و گفت:در سال ۲۰۰۵ طبق قراردادی به ایران یک فرصت ۱۰ ساله داده شد تا شرایط را برای حضور در WTO فراهم کند؛ اما به جرات می توانم بگویم در این ۱۰ سال هیچ کار خاصی برای حضور در این عرصه صورت نگرفت.

وی با اشاره به این که این فرصت در می ۲۰۱۵ به اتمام می رسد ؛خاطرنشان کرد:در خوشبینانه ترین حالت ممکن است به مدت ۷ سال دیگر این فرصت تمدید شود . در این مدت افغانستان و عراق هم به این سازمان پیوسته اند و ایران و اقتصاد ملی بزرگ ترین بازنده میدان خواهد بود.

                                                                                      

دانشمند در ادامه به روابط تجاری ایران و روسیه اشاره کرد و با یادآوری این که گفته می شود فضا برای تعامل با روسیه باز شده است؛تصریح کرد:هنوز این فضا ایجاد نشده است.کشور های آسیای میانه به جر قفقاز یک قرداد اوراسیا دارند که بر اساس آن تعرفه تجاری بین آن ها صفراست.کشور ما که در این قرارداد حضور ندارد تعرفه اش ۲۵ درصد است.یعنی اگر بخواهیم سبزیجات جنوب کشور را صادر کنیم اگر آن را به آذربایجان صادر کنیم و از آن جا به روسیه برود سود بیشتری نصیب صادر کننده خواهد شد.حقیقت این است که تجارت با کشورهای عضو WTO برای ما که عضو این سازمان نیستیم سخت و مشکل است.زیرا تعرفه ها برای ما گران تر است و برای این که بتوانیم وارد عرصه رقابت شویم ناچاریم اجناس خود را ارزان تر بفروشیم .متاسفانه نه دولت و نه اتاق در این باره هیچ حساسیتی به خرج نمی دهند.این است که کم کم واحد های تولیدی رو به تعطیلی می گذارند و این یعنی عدم اشتغال، یعنی عدم امنیت اجتماعی .وقتی فرد پول نداشته باشد به ناچار به سمت دزدی و خلاف می رود و آسیب های اجتماعی ایجاد می شود.

وی با تاکید بر این که اگر چنانچه عضو این سازمان نشویم شرایط اقتصادی بدتر از قبل خواهد شد؛تصریح کرد:همان طور که می دانید بازده تولید در کشور ما پایین است و در بهترین حالت ۱۰ تا ۱۲ درصد برآورد می شود؛به همین دلیل سرمایه ها بیشتر به سمت واردات می روند که سرعت گردش سرمایه آن ها بیشتر است.علاوه بر این تولید کنندگان با مسایل حاشیه ایی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.این مشکلات باید در اتاق بازرگانی مطرح شود .متاسفانه اکنون قانون اتاق ظرفیت پاسخگویی به فعالان اقتصادی را ندارد .در ابتدای تاسیس اتاق این گونه بود که هیچ لایحه ایی بدون تایید و نظارت اتاق به مجلس نمی رفت ما باز هم باید به آن شرایط برگردیم.

در ادامه رئیس خانه اقتصاد و رئیس ستاد ائتلاف بزرگ با بیان این که لیست ائتلاف بزرگ تا ۳۰بهمن و بعد از تایید صلاحیت ها اعلام می شود ؛گفت:ائتلاف بزرگ از تمام کاندیداها برای حضور در ائتلاف استقبال می کند.فضای اتاق بسیار گسترده است و این فضا باید در اختیار همه قرار بگیرد نه این که یک نفر در ۱۰ نهاد به عنوان نماینده اتاق حضور داشته باشد.ما می خواهیم این فضا را بشکنیم و برای این کار به کمک شما نیاز داریم تا در طول ۴ سال آینده بتوانیم اتاق بازرگانی را به اتاقی تاثیر گذار تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: برای داشتن اقتصاد رقابتی اتاق هم باید رقابتی شود .باید ببینیم اتاق های کشورهای پیشرفته چه برنامه هایی دارند و از آن ها الگو بگیریم .این وظیفه اتاق است که به جای شما در تمام کمیسیون های مالیاتی شرکت کند ،وظیفه اتاق این است که مشکلات بیمه را حل کند .نباید اجازه دهیم تفکر دولتی بر اتاق حاکم شود واتاق سالن انتظار دولتی ها شود.

وی با تاکید بر این که انتخابات این دوره با دوره های قبل تفاوت اساسی دارد؛گفت:باید یک چهارچوب همکاری بنا نهیم که در اتاق تاثیر گذار باشد .نباید به گذشته برگردیم و دچار یک دور باطل شویم .باید قبول کنیم شرایط دنیا تغییر کرده پس اتاق بازرگانی هم نیاز به تغییر دارد.ما به دنبال این هستیم تا افراد جدید را به اتاق معرفی کنیم حتی اگر موفق نشویم هم مهم نیست ما تلاش می کنیم حتی اگر یک یا دو نفر جدی هم وارد اتاق شوند کافی است.

                                                              

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس