پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:04:25:03
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:532
تعداد بازدید:2060
93/11/29 - 14:54

ابراهیم جمیلی:اعضای اتاق،حضور مطالبه گر داشته باشند / دانشمند:باید اتاق جدیدی بنیان نهاده شود

جلسه عصرانه خانه اقتصاد ایران روز گذشته با حضور فعالان اقتصادی برگزار شد.
ابراهیم جمیلی:اعضای اتاق،حضور مطالبه گر داشته باشند / دانشمند:باید اتاق جدیدی بنیان نهاده شود

در جلسه عصرانه روز گذشته خانه اقتصاد ایران پیرو جلسات قبلی فعالان اقتصادی حاضر به بیان دیدگاه های خود در خصوص اتاق مطلوب و انتظارات خود از اتاق آینده پرداختند.

                                                                                    

به گزارش خبرنگار اتاق نیوز ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران با اشاره به این که هدف خانه اقتصاد و ائتلاف بزرگ تغییر است؛ عنوان کرد: اکنون شرایط کشور نسبت به دوره های قبل متفاوت است.وجود تحریم ها و به تبع آن مشکلات تولید کنندگان و صادرکنندگان باعث شد تا در این دوره تعداد کارت های بازرگانی کاهش پیدا کند. این یعنی اقتصاد کشور مشکلات اساسی دارد.

وی با یادآوری این که در دوره گذشته فقط ۱۶ درصد از دارندگان کارت بازرگانی در انتخابات شرکت کردند؛اظهار داشت:با اطلاع رسانی که خانه اقتصاد ایران انجام داد در این دوره میزان حضور کاندیداها ۷۰ درصدافزایش یافت و این از برکات خانه اقتصاد بود.

رئیس خانه اقتصاد با اشاره به این که در این دوره ۲۵۱ نفر برای حضور در اتاق کاندید شده اند؛تصریح کرد:اتاق برای همه فضا دارد به شرط این که هرکس به یک عنوان قانع شود نه این که چندین صندلی به یک نفر اختصاص یابد.

وی خطاب به حضار گفت: انتظار ما این است که دارندگان کارت بازرگانی حضور مطالبه گر داشته باشند و فقط برای تمدید کارت بازرگانی به اتاق مراجعه نکنند.در نظر داریم تا فضا برای دارندگان کارت بازرگانی حقیقی باز شود و آن ها نیز با حمایت اتاق بتوانند به راحتی در عرصه اقتصاد بمانند و پیشرفت کنند.

جمیلی ادامه داد:یکی از مشکلات این است که ما فعالان اقتصادی همدیگر را نمی شناسیم به همین دلیل خانه اقتصاد ایران در نظر دارد تا با راه اندازی تالار گفتگوی مجازی پیوند و ارتبط دائمی با اعضاء خانه و نیز اتاق بازرگانی برقرار کند تا با هم اندیشی بتوانیم مشکلات را یکی پس از دیگری از سر راه برداریم.

در ادامه جلسه عباس طالقانی از پیشکسوتان صنعت چوب با بیان این که متاسفانه در کشور ما درک و شناخت درستی از مشکلات صنعت وجود ندارد؛خاطر نشان کرد:

                                                                        

در کشور ما بیشتر به مشکلات اجتماعی پرداخته می شود و بخش صنعت مظلوم واقع شده است.دولت هم به جای حل مشکلات صنعتگران مانع تراشی می کند.همچنین صنعت گران نوپا که پا به عرصه تولید می گذارند با حجم وسیعی از مشکلات رو به رو می شوند و دولت در همان ابتدای کار با گرفتن مالیات های آنچنانی راه پیشرفت را بر آن ها می بندد.

وی همچنین عنوان کرد: هنوز که هنوز است آحاد مردم دیدگاه خوبی نسبت به صنعتگران ندارند. این در حالی است که بین کسی که برای تولید سرمایه گذاری می کند با کسی که سرمایه دار بازار است ؛تفاوت بسیار وجود دارد.در کشوری ماند ژاپن کارآفرین از حرمت زیادی برخوردار است اما در کشور ما این گونه نیست و برداشت ها اشتباه ست.

وی با تاکید بر این که تا زمانی که نگاه ما به صنعت اصلاح نشود؛منابع و درآمدهای نفتی کمک چندانی به اقتصاد کشور نخواهند کرد؛اظهارداشت:واقعیت این است که درآمد های نفتی برای کشور ایجاد شغل، احساس امنیت و سلامت نمی کند.کشورهایی که رشد اقتصادی داشته اند به صنعت اشان توجه کرده اند .

به گزارش اتاق نیوز وی با تاکید بر این که کارآفرین را نباید با سرمایه دار یکی دانست ؛گفت:تولید منبع ادامه حیات و منشا رشد امنیت و پیشرفت جامعه است و کسانی که واجد شرایط هستند باید به توسعه تولید کمک کنند.همچنین باید از تولید کنندگان و صنعتگران تقدیر شود تا آن ها انگیزه برای ورود و ادامه فعالیت داشته باشند.

                                                                                

توران شهبازی از بازرگانان حاضر نیز با تاکید بر این که نباید صنعتگر را با سرمایه دار یکی دانست ؛گفت: منظور این نیست که سرمایه دار بد است اما واقعیت این است که هدف تولید کننده اشتغالزایی ،ارزآوری و کمک به چرخش چرخ اقتصاد کشور است و باید مورد حمایت قرار گیرد.متاسفانه در تمام این سال ها اتاق کمک زیادی به تجار و بازرگانان نکرده است.

علی صدیقی از شرکت صنایع فلزی مازند نیز گفت:مشکل ما این است که دولت هم سرمایه گذار است هم سیاستگذار .خودش تولید می کند و می فروشد و اقتصاد را در دست دارد.هر چند مقام رهبری بر اجرای کامل سیاست های اصل ۴۴ و خصوصی سازی تاکید کردند اما عملا این اتفاق نیفتاد و واگذاری های نصفه و نیمه باعث بروز مشکلات جدیدی در این عرصه شد.

                                                                              

وی از عملکرد بانک ها در ارایه تسهیلات گلایه کرد و گفت:حدود ۲ سال و نیم پیش برای گرفتن یک میلیارد تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی اقدام کردیم.برای دریافت این میزان ،۳۰۰ میلیون تومان سپرده از ما گرفتند و قرارشد این وام با بهره ۱۶ درصد در اختیار شرکت قرار گیرد. اما اکنون بعد از گذشت دو سال و نیم هیچ خبری از وام نیست و ۳۰۰ میلیون پول ما هم بلوکه شده است.آن زمان قرار بود این وام ها دو ساله و ۶ ماه تنفس داشته باشد .اما امروز شرایط آن را سخت تر کرده اند.مدت وام یک سال و نیم شده با بهره ۲۱ درصد و مدت تنفس را هم ۳ ماه اعلام کرده اند.

صدیقی ادامه داد: کمک ها باید از حالت شعارگونه خارج شود .دولت از طرفی شعار حمایت از تولید کننده سر می دهد و از طرف دیگر با ایجاد محدودیت هایی در واردات مواد اولیه و نیز تسهیلات بانکی عملا مانع تراشی می کند.

                                                                              

به گزارش اتاق نیوز در ادامه مسعود دانشمند با تاکید بر این که بخش خصوصی کشور بی پناه است؛گفت:متاسفانه در رتبه بندی فساد اقتصادی رتبه کشور ما بسیار فاجعه آمیز است.رتبه فضای کسب و کار، رشد اقتصادی و رقابتی بودن اقتصاد هم ناامید کننده است .در این شرایط نمی توان انتظار داشت که سرمایه گذ اران جدیدی پا به عرصه رقابت بگذارند و این به معنی عدم اشتغال و افزایش ناهنجاری های اجتماعی است.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی تنها پناه فعالان بخش خصوصی است که باید هم مطالبه گر باشد و هم به اعضای خودش پاسخگو باشد.اعتقادم بر این است که ساختار اتاق باید از نو شکل گیرد و اتاق جدید بنیان نهاده شود .یکی از مشکلات اتاق بازرگانی این است که دسترسی به آمار ندارد. ببینید!در همه جای دنیا تولید آمار خام بر عهده دولت است اما پردازش آمار توسط واحد های خاصی انجام می شود.اتاق بازرگانی باید بتواند آمار مربوط به تجارت و تولید را پردازش کند و آن را در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی در پاسخ به این سوال که آیا اتاق بازرگانی از توانایی لازم جهت حمایت از اعضاء در مقابل مانع تراشی های دولت را دارد یا خیر ؛پاسخ داد:خیلی از مسایل را می توان در اتاق حل کرد به شرطی که اعضاء و دارندگان کارت بازرگانی از اتاق بخواهند ومشکلاتشان را با اتاق در میان بگذارند.واقعیت این است که طی ۱۲ سال اخیر اتاق بازرگانی پیشرفت های زیادی داشته و در بسیاری مواقع تاثیر گذار بوده است اما هنوز آن چیزی نیست که باید باشد.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران افزود:هدف ما در خانه اقتصاد ایران این است تا کسانی وارد اتاق شوند که به دنبال منافع شخصی نبوده و به تشکل ها و نقش آنها اعتقاد داشته باشند.اتاق نیازمند تغییر است و کسانی که وارد اتاق می شوند باید به دنبال اصلاح قانون اتاق و نیز اصلاح فرایند و رویکرد اتاق باشند.

عباس طالقانی اما نظر دیگری در این باره داشت و گفت: به نظر من دولت به این سادگی تصدی گری را رها نمی کند .ازسوی دیگر در خود اتاق بازرگانی هم مشکلات زیادی وجود دارد.گرفتن کارت بازرگانی حدود ۲ ماه طول می کشد و متاسفانه تمام ضوابط اخذ کارت بازرگانی دولتی است.

در ادامه مسعود دانشمند آموزش را از مهم ترین نیازهای اتاق بازرگانی دانست و گفت:کسانی که می خواهند وارد عرصه تجارت شوند باید با ترمینولوژی تجارت آشنا باشند و بتوانند با ادبیات اقتصادی روابط تجاری را خود را دنبال کنند.تجار و بازرگانان نباید صدمه ببینند و قوانین و مقررات و آموزش را در کنار هم داشته باشند.

به گزارش اتاق نیوز وی با تاکید بر این که فرایند تولید کشور با مشکل مواجه است؛اظهار داشت:در کشور ترکیه انرژی و نیروی کار گرانتر از کشور ماست اما باید دید چه می شود که با این شرایط منسوجات کشور ترکیه ارزان تر از اجناس داخلی است و چرا منسوجات ترکیه ایی در بازار کشور ما این قدر طرفدار دارد.متاسفانه تا کنون هیچ مرجعی اقدام به بررسی و تحلیل مشکلات نکرده است .این نیاز امروز باید توسط اتاق بازرگانی برآورده شود.

دانشمند همچنین ادامه داد: وضعیت ۱+۵ همچنان در ابهام است .قیمت نفت هم که ناامید کننده است. پس وقت آن است که به اقتصاد بدون نفت فکر کنیم و برای رسیدن به آن باید تولیدات خود را افزایش دهیم تا بتوانیم صادرات کنیم.

                                                                                  

در ادامه جسله مهدی شکوری به بیان انتقاداتی از اتاق بازرگانی پرداخت و گفت: یکی از مشکلات اتاق بازرگانی وجود رانت و پارتی بازی است که برای برخی اعضایش قائل است.من برای انجام کاری بارها به اتاق مراجعه کردم اما به کارم رسیدگی نشد .اما شاهد بودم که آقایی با یک بار حضور در اتاق و با یک تلفن کارش انجام شد.مشکل دیگر به عدم اطلاع رسانی در خصوص نمایشگاه ها بر می گردد.من با مراجعه به اتاق خواستار این شدم تا در نمایشگاه هایی که در کشورهای مختلف برگزار می شود حضور داشته باشم.اما گفتند این مورد به ما مربوط نمی شود و باید به وزارتخانه مراجعه کنید.متاسفانه افرادی نالایق بر کرسی های اتاق بازرگانی تکیه زده اند و دیدگاه های منحصربفرد خودشان را دارند.

وی با آوردن مثالی گفت: نمایشگاهی در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برپا بود که به دلیل ضعف اطلاع رسانی غرفه ایران بسیار ضعیف و نامرتب بود.اما در غرفه کشور فرانسه کتابچه ایی به بازدیدکنندگان ارایه می شد که در آن اطلاعات شرکت هایی که نتواسته بودند در نمایشگاه حضور یابند؛ وجود داشت.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد تا در دور جدید کسانی وارد اتاق بازرگانی شوند که از رانت برخوردار نباشند و مانند دیگر اعضای اتاق با آن ها برخورد شود.

                                                                                 

سید علی صدری عضو هیات رئیسه خانه اقتصاد ایران نیز با انتقاد از دخالت دولت در انتخابات اتاق بازرگانی گفت:طبق قانون، انجمن نظارت بر انتخابات باید متشکل از اعضای بخش خصوصی و دولتی باشد اما متاسفانه قبل از انتخابات، آئین نامه هایی نوشته شد که بر خلاف قانون اتاق بازرگانی بود.

وی همچنین ازحضور برخی افراد در اتاق بازرگانی انتقاد کرد و گفت:چراباید آقازاده هایی که پدرانشان دستی در سیاست دارند وارد اتاق بازرگانی شوند.اگر کار بازرگانی انجام می دهند اشکالی ندارد. اما نباید به پشتوانه پدرانشان از رانت برخوردار شوند.

                                                                                

امیر سعید شاه قلی مدیرعامل شرکت قند ستاره نیز در این باره گفت: اکنون شرایط به گونه ایی است که اکثر فعالان اقتصادی خانه نشین شده اند .کسانی که از رانت برخوردارند به خوبی کار می کنند ولی بقیه با کوهی از مشکلات مواجه اند.

                                                                               

صارمی از صادرکنندگان کالا نیز با اشاره به این که نباید نامیدانه به شرایط نگاه کرد؛گفت:متاسفانه بوروکراسی های اداری بسیاری مواقع کار را به تاخیر می اندازد اما نمی توان گفت که هیچ رشد و پیشرفتی وجود ندارد.برای مثال با الکترونیکی شدن کارت های بازرگانی جلوی ثبت غیرقانونی بسیاری از شرکت ها گرفته شد.

به گزارش اتاق نیو ز وی اضافه کرد: مهم ترین مشکل ما این است که حمایت کننده ایی نداریم .این وظیفه اتاق است که در باره نمایشگاه ها و سمینار ها اطلاع رسانی کرده ،نشریه ارسال کند وامورات مربوط به ویزا را انجام دهد نه این که صادر کنندگان با ویزای شخصی برای شرکت در نمایشگاه ها حضور پیدا کنند.

                                                                               

میلاد شکری نیز با تاکید بر این که در جامعه ما روابط بهتر از ضوابط است؛اظهار داشت:متاسفانه قانون برای همه یکسان نیست و انتظارم از اتاق آینده این است تا شرایطی به وجود بیاورد که همه تولید کننده ها و تجار بتوانند در شرایط یکسان فعالیت کنند.

 

 

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس