پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:05:48:20
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:583
تعداد بازدید:1955
93/12/04 - 13:01

در عصرانه خانه اقتصاد ایران مطرح شد:دادگاه های خاص بازرگانان ایجاد شود

جلسه عصرانه این هفته خانه اقتصاد ایران با موضوع بررسی مشکلات حقوقی تجار و بازرگانان برگزارشد.
در عصرانه خانه اقتصاد ایران مطرح شد:دادگاه های خاص بازرگانان ایجاد شود

به گزارش خبرنگار اتاق نیوز جلسه این هفته خانه اقتصاد ایران با محوریت بررسی مشکلات حقوقی و تاثیر و نقش اتاق در حل این مشکلات ،با حضور جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مسعود دانشمند ،دبیر کل خانه اقتصادایران به بیان توضیحاتی درباره قراردادهای حقوقی تجار با شرکت های خارجی پرداخت و گفت:طبق قانون در دادگاه های تجاری باید از متخصصان این امر کمک بگیرند و از فعالان این حوزه به عنوان مستشار استفاده کنند.متاسفانه اکنون در دادگاه های ما این مورد انجام نمی شود و دادگاه یک تاجر همان جایی برگزار می شد که دادگاه یک قاچاقچی .ما به دنبال این هستم تا در آینده نزدیک دادگاه های خاص بازرگانان تشکیل شود مانند آن چه برای پزشکان وجود دارد.

 

                                                                                   

دانشمند با یادآوری وجود مرکز داوری اتاق ایران ،گفت: این مرکز داوری در اتاق ایران دایر است اما متاسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی از سوی اتاق ،توسط تجار شناخته شده نیست و بسیاری از بازرگانان از وجود چنین مرکزی اطلاع ندارند.

دبیرکل خانه اقتصاد یکی دیگر از مشکلات حقوقی گریبانگیر بازرگانان را ممنوع الخروج کردن بدهکاران بانکی برشمرد و گفت:بانک یک نهاد دولتی است و نباید اجازه ممنوع الخروج کردن افراد را دشته باشد حتی اگر بپذیریم که بانک های دولتی این کار را انجام دهند اما بر بانک های خصوصی روا نیست افراد را ممنوع الخروج کنند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران مشکل دیگر را قوانین ورشکستگی برشمرد و تصریح کرد:ورشکستگی بد نیست اما رفتاری که منجر به ورشکستگی می شود بد است.ورشکستگی یکی از پروسه های فعالیت اقتصادی است که در کشورما با دید بدی به آن نگاه می کنند.این ادبیات و این نگاه باید تغییر کند.در کشور آلمان وقتی شرکتی ورشکسته می شود مدیرعاملش تا ۵ سال حق فعالیت ندارد و باید کارمند شود.در طی این مدت دولت از این شرکت ها حمایت می کند.اما در کشور ما کسی که به مرز ورشکستگی رسیده از هیچ جا مورد حمایت قرار نمی گیرد و در نهایت چند نفر دیگر را هم با خود پایین می کشد.

 در ادامه تاج الدین عضو هیات رئیسه خانه اقتصاد ایران نیز ضمن تایید این موضوع گفت:در کشور انگلستان ۳ صندوق وجود دارد که به شرکت های ورشکسته کمک می کند.ما نیز باید در کشور و در اتاق بازرگانی چنین شرایطی را برای حمایت از بازرگانان ایجاد کنیم.

 

وی افزود:شرکت ها باید مشاور حقوقی و مشاور مالی داشته باشند.کسانی که منطقی به قراردادها نگاه کنند.معمولا هنگام نوشتن قراردادها کمتر به مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش آید توجه می شود؛ اما وکلا از دید دیگری به قضیه نگاه می کنند و قطعا همه جوانب حقوقی را می سنجند.متاسفانه اکثر ما فکرمی کنیم مشاور مالی و حقوقی برای شرکت های بزرگ است اما این گونه نیست و شرکت های کوچک نیز نیاز به مشاوران مالی و حقوقی دارند.

                                                                              

همچنین لیلا آقاپور از کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی نیزدر این باره گفت:روسای عامل شرکت ها باید اخلاق و نیز قوانین تجارت را بلد باشند.باید فرهنگ استفاده از مشاوران مالی و حقوقی را بین بازرگان جا بیندازیم .

                                                                             

در ادامه نازیلا باغبانی از صادر کنندگان محصولات پتروشیمی با اشاره به کاهش قیمت نفت گفت: با کاهش قیمت نفت بازار پتروشیمی رو به کسادی گذاشت اما خوشبختانه در روزهای اخیر وضع بهتر شده و ظاهرا شرایط رو به بهبودی می رود.

وی افزود: به عنوان یک فعال اقتصادی شناخت زیادی از اتاق ندارم و انتظارم ازاتاق آینده این است که ارتباطش رابا اعضا بهبود ببخشد به گونه ایی که همه فعالان اقتصادی نتایج مثبت حضور در اتاق را بتوانند حس کنند.

                                                                          

امیر حاتم خانی از دیگر حضار در جلسه از وجود مافیا در تجارت با زیمباوه خبر داد و گفت:یک آقایی در کشور زیمباوه کارخانه احداث کرده است و تجارت انواع کالاها را اختیار گرفته و به کسی اجازه حضور در این کشور را نمی دهد.حتی چند وقت پیش یک هیات تجاری از زیمباوه به تهران آمد که خیلی خصوصی با عده ایی دیدار کردند و برگشتند.

                                                                      

تاج الدین که خود از فعالان بازار افریقاست در این خصوص گفت:کارکردن درافریقا سخت است.متاسفانه تجار ایرانی صبر و حوصله ندارند.در افریقا،لبنانی ها ،چینی ها و هندی ها خوب کار می کنند. قطری ها در موریتانی،۶۰۰کیلومتر وسط بیابان کارخانه زده اند و کنستانتره و گندله استخراج می کنند.بهترین معادن سنگ آهن در این منطقه است.اما ایرانی ها حاضر نیستند در چنین شرایطی کار کنند.زیمباوه یکی از امن ترین کشورهاست و تقریبا در خیابان هایش پلیس دیده نمی شود و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری دارد.

                                                                      

جلال الدین مقصودی از فعالان صنایع لبنی با بیان این که روحیه همکاری در ما بسیار ضعیف است؛گفت:قسمت اعظم وقت ما به حل اختلافات می گذرد .از آن جایی که ایده آل گرا نیزهستیم انتظار داریم تا طرف مقابل هیچ عیب و نقصی نداشته باشد و پذیرای تمام شرایط ما باشد.باید این تفکر را از بین ببریم و در عوض فرهنگ همکاری را بین خودمان گسترش دهیم تا با همکاری و پشتگرمی هم اتاقی مطلوب و تاثیرگذار بسازیم.

هم که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت می کند؛در این باره گفت:اکنون شرایط به گونه ایی است که تولید کنندگان با مشکلات عدیده ایی مواجه اند و بسیاری از تولید کنندگان یا ورشکست شده یا وارد کارهای دلالی و واسطه گری شده اند.اگر این وضعیت بهبود پیدا نکند قطعا تا چند سال آینده دیگر تولیدی نخواهیم داشت.

                                                                

علیرضا زمان از وارد کنندگان قطعات یدکی خودرو سواری نیز به بیان مشکلات این صنف پرداخت و گفت:اخذ نمایندگی از کشورهایی که اتاق مشترک با ایران ندارند مانند تایوان و هنگ کنگ سخت است و با توجه به حجم زیاد مبادلات بین ایران و این کشورها نیاز است که اتاق بازرگانی در این کشورها نیز فعال شود.

                                                                 

حسن احمدی جزنی از کاندیداهای حاضر در انتخابات نیز با بیان این که امسال تعداد ثبت نام کنندگان در اتاق بازرگانی افزایش چشمگیری داشته است؛خاطرنشان کرد: خانه اقتصاد ایران با برگزاری جلسات عصرانه و شفاف سازی نقش مهمی در این مهم داشت.هر چه افراد نسبت به حقوق خودشان آگاه تر شوند بهتر می توانند آن را از مبانی قانونی مطالبه کنند.؛آگاهی پایه توانایی است .امیدوارم جسلات عصرانه خانه اقتصاد بعد از انتخابات نیز به روال معمول و با همین جدیت پیگیری شود.

وی هدف خود از حضور در انتخابات اتاق را کمک به ارتقای جایگاه بخش خصوصی برشمرد و گفت:به عنوان نایب رئیس اتحادیه آبزیان کشور در نظر دارم تا بتوانم برای صنعت آبزیان و نیز سلولز گام های جدی برداشته و به رشد این صنعت کمک کنم.

                                                            

نجفی سهی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی نیز با بیان این که کسانی که وارد اتاق می شوند باید از صنعت و بازرگانی به یک اندازه دفاع کنند؛گفت:همان طور که دوستمان اشاره کردند اقتصاد کشور به سمت واسطه گری می رود و تولید در آستانه زوال قرار دارد.ببینید! تکنولوژی تراکتورهای ما مربوط به ۳۰ سال پیش است.اگر می خواهیم تکنولوژی جدید وارد کشورشود باید تعرفه های کنونی تغیر کند زیرا با این تعرفه ها فقط می توانیم لوازم دست دوم وارد کنیم.

وی اضافه کرد: انتظارم این است که اتاق اصلاح کمیسیون ماده ۱ را در دستور کار قرار دهد و دولت نیز منطقی تر و دوستانه تر با اتاق برخورد کند.اکنون امکان و توانایی تولید ۶۰ درصد قطعات وارداتی خودرو در کشور وجود دارد اما به دلیل شرایط نامناسب تولید کسی حاضر به سرمایه گذاری در این بخش نیست.

                                                           

محمد مهدی طباطبایی مشاور کنفدراسیون صادرات و از کاندیداهای انتخابات نیز گفت:اتاق باید به سمتی برود که تولید و تجارت در کنار یکدیگر قرار بگیرند و کفه یکی از دیگری سنگین تر نباشد.قطعا اتاق کنونی ضعف هایی دارد که باید در دور آینده اصلاح شوند.یکی از مهم ترین مسائلی که اتاق آینده باید در دستور کار قرار دهد ؛تلاش برای پیوستن به WTO باشد.اگر این اتفاق بیفتاد بسیاری از مشکلات صادرات و واردات به خودی خود برطرف می شود و کسانی که می خواهند وارد کار تولید و تجارت شوند با اطمینان بیشتری وارد عرصه خواهند شد.

در پایان مسعود دانشمند به حضار قول داد این جلسات بعد از انتخابات نیز ادامه دارد و موضوع اولین جلسه بعد از انتخابات برند و برندیسیم خواهد بود.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس