پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:04:25:11
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:606
تعداد بازدید:859
93/12/06 - 13:15

ابراهیم جمیلی:نیاز به اتاق پاسخگو و اعضای مطالبه گر داریم/دانشمند:خصوصی شدن اقتصاد نیاز به اتاقی قوی و پویا دارد

جلسه خانه اقتصاد ایران روز گذشته باحضور ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ،مسعود دانمشند دبیرکل خانه اقتصاد و نیزجمعی از فعالان اقتصادی برگزارشد
ابراهیم جمیلی:نیاز به اتاق پاسخگو و اعضای مطالبه گر داریم/دانشمند:خصوصی شدن اقتصاد نیاز به اتاقی قوی و پویا دارد

به گزارش خبرنگار اتاق نیوز در این جلسه ابتدا مسعود دانشمند با اشاره به این که طبق آمار نرخ متوسط مالیات اخذ شده ۱۱ درصد است در حالی که که این میزان باید ۲۵ درصد باشد؛گفت: این بدان معنی است که عده زیادی از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند و متاسفانه دولت به جای پیگیری فراریان مالیاتی فشار بیشتری به تولید کنندگان و صادرکنندگان وارد می کند.

                                                                                     

دانشمند با بیان این که تولید کار سختی است و بسیار هزینه بر است؛به بحث جوایز صادراتی اشاره کرد و گفت:پرداخت جوایز صادراتی به شدت کار اشتباهی است هر چند که این جوایز هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

وی سپس به قانون اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت:قانون اتاق در سال ۶۹ در اقتصاد دولتی و جنگ زده آن زمان نوشته شد و امروز که قرار است اقتصاد خصوصی شود طبعا این قانون نمی تواند پاسخگوی نیازهای امروز اقتصاد کشور باشد.

 

وی تصریح کرد: خصوصی شدن نیاز به اتاقی قوی و پویا دارد که حلال مسائل و مشکلات اقتصادی باشد نه این که اعضای اتاق هر ۴ سال یک بار فقط برای رای دادن مورد توجه قرار گیرند و دوباره همه چیز به روال سابق برگردد.

                                                                                     

در ادامه جلسه هوشنگ پارسا رئیس هیات مدیره شرکت پلاستیک کار به مشکلات صادراتی اشاره کرد و گفت:صادارت همانند تولید کار سختی است و با وجود مشکلات فراوانی که پیش روی صادرکنندگان قرار دارد باید در بازارهای هدف کار کنند.اما متاسفانه در کشور ما قوانین تجارت جدی گرفته نمی شوند و تصمیمات یک شبه مشکلات فراوانی برای این قشر به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در کشور ما قوانین تولید و تجارت جدی گرفته نمی شود و تصمیم گیرندگان کسانی اند که هیچ گونه تخصص وآگاهی در این زمینه ندارند.

پارسا که از کاندیدهای انتخابات اتاق بازرگانی تهران نیز هست درباره هدف خود از حضور در انتخابات نیز صحبت کرد و گفت:هدفم این است تا با همراهی دیگر اعضا شرایطی فراهم کنیم که تجارت از مسیر تولید عبور کند.وضعیت تجارت کشور اصلا خوب نیست.سال هاست که محصولات بی کیفیت چینی وارد کشور می شود و کاربرای تولیدکننده سخت شده است.من بیش از ۳۰ سال است که تولید کننده هستم و به خوبی می دانم چنانچه تولید مناسبی نداشته باشیم تجارت خوبی هم نخواهیم داشت.

امروز زمان آن رسیده است تا اتاق بازرگانی با نظارت و برنامه ریزی اجازه ندهد عده ایی بدون نگاه ملی ،اقدام به واردات کالای بی کیفیت کرده و سفره مردم را کوچک کنند.اتاق بازرگانی باید در ایجاد رفاه در جامعه سهیم باشد.

وی با دعوت از فعالان اقتصادی برای حضور در انتخابات ۱۸ اسفند گفت:اتاق نیاز به تغییر دارد و فقط با حضور حداکثری این تغییر به وجود می آید .

                                                                                  

محمدرضا حمیدی از دیگر فعالان حوزه پلاستیک نیز گفت:بزرگ ترین مشکل اتاق این است که در جایگاه درست خود قرار ندارد و ابتدا باید با تغییر قانون به جایگاه اصلی خودش برگردد.

وی در خصوص کاهش قیمت نفت و مشکلات ناشی از آن نیز صحبت کرد و گفت:با کاهش قیمت نفت،هزینه های صنایع وابسته به نفت نیز کاهش پیدا کرد اما در کشور ما شرکت های دولتی به بهانه این که قیمت مواد اولیه بالاست حاضر به کاهش قیمت ها نشده و به همین دلیل بسیاری از صادرکنندگان در بازارهای جهانی با مشکل مواجه شدند.

وی اضافه کرد:این جاست که اتاق بازرگانی می تواند با حضور پررنگ خود به نهادهای دولتی فشار بیاورد که قیمت ها را پایین بیاورند.

                                                                                 

پرهام رضایی مدیرعامل شرکت پوشش فراسو کیمیا با اشاره به کاهش قیمت نفت خاطرنشان کرد:سال آینده سال سختی خواهد بود و به دلیل کاهش قیمت نفت و کمبود منابع ارزی و بودجه ،قطعا مشکلات زیادی پیش روی تولیدکنندگان و صنعتگران قرار خواهد گرفت.در این زمینه اتاق می تواند  در چگونگی نحوه تخصیص ارز تاثیرگذار باشد.در این سال ها اتاق حمایت چندانی در اعضای خود نکرده و حتی در نشست های بانکی و ارزی یادی از تولید کننده ها و صادرکنندگان نکرد.

وی افزود:به دلیل فعال نبودن نمایندگان اتاق بازرگانی در گمرکات ،بازرگانان در این بخش با مشکلات بسیاری مواجه اند و به دلیل عدم آگاهی ماموران گمرک گاه به اشتباه جریمه های سنگین برایشان در نظر گرفته می شود.امیدوارم در اتاق آینده افراد جوان ، لایق و کاربلد وارد عرصه شوند تا بتوانند گرهی از مشکلات فعالان اقتصادی باز کنند.

                                                                              

امین والی از فعالان بازار میوه نیز از حجم انبوه مشکلات تولید کنندگان و عدم حمایت دولت و اتاق از این بخش گلایه کرد و گفت:قبلا در زمینه صادرات و واردات میوه فعالیت می کردیم اما به دلیل قوانین یه شبه شرکت ماهم یک شبه تعطیل شد و الان به کار بسته بندی میوه و مواد غذایی روی آورده ایم.انتظارمان از اتاق بازرگانی این است تا در مقابل تصویب قوانین  یک شبه ایستادگی کند و اجازه ندهد تا فعالان اقتصادی به راحتی سرمایه و بازارهای خود را ازدست بدهند.

                                                                            

حیدر خرم آرائی از فعالان حوزه چرم مصنوعی نیز از ورود افراد ناآگاه به این صنعت انتقاد کرد و گفت:کسانی که هیچ گونه اطلاع و آگاهی از این حوزه ندارند ،وارد بازار شده و به دیگران ضرر می رسانند.به نظرم ورود افراد به حوزه بازرگانی باید تحت نظارت اتاق انجام شود تا افراد غیر حرفه ایی و سودجو نتوانند به راحتی وارد بازار شوند.

                                                                          

محمود دیانتی که در زمینه واردات تجهیزات فروشگاهی فعالیت می کند نیز با تاکید بر این که مشکلات بخش تولید بسیار زیاد است؛عنوان کرد: روز به روز از تعداد تولیدکنندگان کشور کاسته می شود و اگر فکری به حال این بخش نشود؛کم کم تولید از بین خواهد رفت.

وی در ادامه با اشاره به بحث تشکل ها گفت:همان طور که امروز جوامع  سیاسی به احزاب روی آورده اند ؛در سیستم های اقتصادی نیز باید تشکل ها مود توجه قرار بگیرند.اتاق زمانی می تواند مثمر ثمر باشد که از حالت فردی خارج شده و تحت عنوان تشکل ها فعالیت کند.خوشبختانه درانتخابات این دوره گروه های زیادی اعلام موجودیت کرده اند و این بسیار خوب است.

به گزارش اتاق نیوز دیانتی با اشاره به این که برای تولید گاهی ناگزیر از واردات مواد اولیه هستیم ؛عنوان کرد:کالایی که من داخل کشور تولید می کنم در چین با قیمت ۱۰ تا یک میلیون دلار وجود دارد.کالای ۱۰ دلاری به راحتی وارد کشور می شود و من تولید کننده مورد تمسخر قرار می گیرم.نباید اجازه داد که کالاهای بی کیفیت چینی و با قیمت های پایین وارد کشور شوند.

وی همچنین توضیح داد:الان در کشورهای اروپایی استانداردها به روز می شود اما در کشور ما برنامه ریزی برای انجام این کار وجود ندارد.در دولت قبل یک شبه گفتند باید تمام کالاها استاندارد شوند اما به این موضوع توجه نکردند که بسیاری از کالاها در داخل کشور آزمایشگاه ندارند و به این ترتیب تولیدکنندگان با مشکلات جدیدی مواجه شدند.

                                                                              

محمد مهدی طباطبایی از فعالان حوزه خشکبار و از کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی نیز با تاکید بر تشکل محوری در اتاق بازرگانی گفت:هدفمان این است تا در دور آینده کارت تشکلی را جایگزین کارت بازرگانی کنیم .تشکل ها راحت تر توانند بر فعالیت اعضایشان نظارت و چنانچه افرادی اقدام به تخلف کردند با آن ها برخورد کنند.

مشاور کنفدراسیون صادرات ایران با بیان این که در دوره گذشته اتاق کاستی هایی وجود داشت؛تصریح کرد:ما هم به عنوان اعضاء در مقابل ضعف های اتاق موضع گیری نکرده و کوتاهی کردیم.بنابراین در این دوره باید درایت به خرج دهیم تا افرادی تیزبین ، متعهد و متخصص به هیات نمایندگان راه پیدا کنند.امیدوارم در دور جدید کسانی که وارد اتاق می شوند؛ بتوانند گام های اساسی در حوزه های مختلف صنعت، تجارت ،بازرگانی و کشاورزی بردارند و همه بخش ها یکسان مورد توجه قرار بگیرند.

در ادامه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران با بیان این که در شرایط کنونی نیاز به اتاق پاسخگو و عضو مطالبه گر داریم؛گفت:نیازمند اتاقی هستیم که وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد .در جایی که دولت خوب کار می کند از او حمایت کرده و در جایی که نفع بخش خصوصی نادیده گرفته می شود به آن تذکر دهد.

                                                                             

وی با اعلام این که نقش ها باید به درستی تعریف شوند؛اظهار داشت:به جای افراد، تشکل ها باید برند شوند .باید اهدافمان را داخل یک چهارچوب قرار دهیم و با برنامه ریزی به سوی اهداف از پیش تعیین شده گام برداریم.شرایط دنیا تغیر کرده است و باید از تکنولوژی های نوین ارتباطی حداکثر استفاده را ببریم.به همین منظور به دنبال راه اندازی یک تالار گفتگوی مجازی هستیم تا از این طریق بتوانیم با اعضای اتاق در ارتباط باشیم و با همفکری به راه حل های مناسب دست پیدا کنیم.

به گزارش اتاق نیوز وی با اشاره به فرار مالیاتی که به وفور در کشور انجام می شود ؛اظهارداشت:پیشنهادم این است ؛به جای این که فشار بر تولید کننده و صادرکننده بیشتر شود جلوی فراریان از مالیات گرفته شود.طبق آمار دولتی سالانه ۲۰ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می شود.یعنی سالانه ۷ میلیارد دلار بابت قاچاق از جیب دولت خارج می شود .معتقدم همان گونه که بخش خصوصی به اندازه درآمدش هزینه می کند؛دولت نیز همین کار را انجام دهد.چه در هزینه های جاری و چه هزینه های یارانه و عمرانی .

وی افزود:در بودجه ۹۴ هزینه همه بخش ها مشخص است  و باید از فشاری که بر بخش خصوصی وارد می اید کاسته شود .متاسفانه این فشار بر کسانی که قانونی و ظابطه مند کار می کنند؛بیشتر است.

به گزارش اتاق نیوز وی یکی دیگر از وظایف اتاق بازرگانی را پیگیری قوانین مصوب ولی اجرا نشده دانست و گفت: قانون بهبود فضای کسب و کار سه سال است که تصویب شده  اما اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است.قانون رفع موانع تولید نیز همین طور .علاوه بر این در بندهایی از بودجه سال های گذشته تکالیفی بر عهده بخش خصوصی گذاشته شده اما هیچ کدام تا به امروز انجام نشده است.اتاق باید به دنبال این موضوعات برود و این موارد را اجرایی کند.

                                             

 

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس