پنج شنبه 01 اسفند 1398
Thu 20 Feb 2020
ساعت:06:26:56
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:764
تعداد بازدید:1928
94/03/25 - 09:47

فرصت ۱۰ ساله ایران در wto سوخت شد

رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: ایران نتوانست از فرصت ۱۰ ساله خود به عنوان عضو ناظر در wto به خوبی استفاده کند و این فرصت به منظور عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی از بین رفت.
فرصت ۱۰ ساله ایران در wto سوخت شد

 در عصرانه دیروز خانه اقتصاد ایران که با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی و صاحبان صنعت و صنایع برگزار شده بود، موضوع عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی(World Trade Organization ) و مزایا و مضرات آن برای اقتصاد ایران و بخش خصوصی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت.

خوان های طی نشده
در ابتدای این نشست مسعود دانشمند دبیر کل خانه اقتصاد ایران با اشاره به تاریخچه و الزام تاسیس سازمان تجارت جهانی گفت: بعد از جنگ جهانی دوم بود که مشکلات اقتصادی، بسیاری از کشورهای اروپایی را درگیر خود کرد. به این منظورحدود ۲۳ کشور درصدد ایجاد سازکاری به جهت برون رفت از این مشکلات برآمدند.

وی افزود: در ابتدا مباحثی همچون حذف تعرفه به میان آمد و اعضا در سیاست های خود به موضوعاتی همچون کالا به شیوه ارائه خدمات و حقوق مدنی پرداختند به طوری که این ۳۲ کشور در سال ۱۹۹۵ با عضویت همزمان آمریکا، wto را تشکیل دادند.
رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازگانی ایران با مد نظر قرار دادن سیاست های اقتصادی ایران به منظور عضویت در wto ادامه داد: از آنجایی که هر کشوری بخواهد به عضویت سازمان تجارت جهانی دربیاید؛ باید خوان های مختلف را از سر بگذراند؛ ایران نیز باید این روند را طی می کرد.
دانشمند یادآور شد: در ابتدا باید درخواست عضویت به دبیرخانه سازمان ارائه شود تا با اجماع حاضرین، این درخواست مورد ارزیابی و تایید قرار می گیرد. ایران نیزدر سال ۱۹۵۴ توانست به عنوان عضو ناظر درwto مورد تایید قرار بگیرد تا در فرصتی ۱۰ ساله و با گذراندن مراحلی بتواند به عنوان عضو در سازمان تجارت جهانی پذیرفته شود.
وی با تاکید بر دشوار بودن مراحل به منظور عضویت در سازمان تجارت جهانی گفت: به عنوان مثال روسیه برای عضویت خود در این سازمان حدود ۳ هزار سوال را پاسخگو شد و این کشور با کمال متانت و البته آهستگی و پیوستگی این سوالات را پاسخ داد. اما ایران در همان ابتدا حتی با وجود تایید عضویت ناظرش در سازمان تجارت جهانی، خود را کنار کشید.
دبیر کل خانه اقتصاد ایران افزود: ایران با مد نظر قرا دادن مصالح و محدودیت های سیاسی خود، نخواست که با برخی از کشورها همچون آمریکا بر سر عضویت خود مذاکره کند. زیرا این کشورها حکم تابو در افکار سیاسی دولتمردان کشور ما داشتند.
دانشمند تصریح کرد:از این رو بود که مشکلات حل نشد و همچنان پایدار ماند و ایران خود را در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل به انزوا کشاند.
وی با اشاره به اتمام فرصت ۱۰ سال ایران افزود: ۵ خرداد سال جاری زمان ایران برای گذراندن مراحل عضویت در سازمان تجارت جهانی تمام شد و اکنون باید به این فکرباشد که چه راهی را باید پیدا کرد تا اعضای wto ایران را به عضویت این سازمان بپذیرند.

استاندارسازی نیمه کاره

باقری گفت: مقدمات عضویت ایران در اواخر دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی کیلد خورد و با توجه به آنکه اکثر تجار در آن زمان در قالب اتاق بازرگانی به عضویت icc درآمده بودند؛ این نیاز احساس و مقدماتش فراهم شد و در سال ۸۴ بودجه ای به منظور عضویت ایران درwto تخصیص داده شود و معاونت پژوهش وزارت بازرگانی دولت وقت نیز برای عضویت برنامه ای را مدون سازد.

مهرداد باقری عضو خانه اقتصاد ایران با اشاره به روند استاندارسازی مفاهیم و کارکردهای اقتصاد ایران به جهت عضویت در سازمان تجارت جهانی افزود: برای عضویت در wto باید با اقتصاد ایران استاندارسازی شود. یعنی تعاملی بین المللی را با عاملین جهانی چه از بخش دولتی و چه بخش خصوصی به وجود بیاوریم؛ به طوری که اقتصاد ایران در یک تعامل اقتصادی با جهان آمیخته می شد.
وی ادامه داد: تا به امروز این مهم محقق نشده است زیرا یک استراتژی مناسب را ایجاد نکرده ایم. ما به مسائل همواره با رویکردی سیاسی نگاه می کردیم و به این نکته توجه نمی شد که شاید با کشوری بتوانیم مذاکره اقتصادی خوبی داشته باشیم اما از منظری دیگر نتوان توافقات سیاسی انجام داد. بنابراین بهتر است تا مذاکرات اقتصادی انجام شود تا از ظرفیت اقتصادی استفاده کرد.
باقری با تاکید بر ایجاد شفافیت در اقتصاد یادآور شد: دولت ها در عملکرد اقتصادی شفافیت نداشته و ندارند. به عنوان مثال برای اولین بار مساله خصوصی سازی در دولت هاشمی مطرح شد، در دولت روحانی تاکید شد و در دولت احمدی نژاد از آن سوء استفاده شد. این صحبت ها در حد حرف برای مردم باقی ماند. به طوری که اقتصاد ایران همچنان بیش از روز قبل دولتی تر می شود.

دولتی ها مانع راه عضویت
افشار گفت: امروزه عضویت ایران در wto از مرحله انتخاب گذشته و به ضرورت تبدیل شده است.

سعید منصور افشار عضو خانه اقتصاد ایران با اشاره به الزام حضور ایران در سازمان تجارت جهانی اعلام کرد: ایران دیگر فرصت گذشته را به منظور عضویت درwto ندارد و باید به دنبال آن باشد که چگونه بتواند شرایطی را ایجاد کند تا رای مثبت کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی را به منظور عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی اخذ کند.
وی افزود: با نگاهی گذار به اقتصاد ایران شاهد می شویم که کشور ما اولین شرط عضویت در این سازمان را دارا نیست. زیرا بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد ایران در دست دولت قرار دارد و تا وقتی که اقتصاد کشورمان دولتی باشد؛ نمی تواند به عضویت در این سازمان امید داشته باشد.
این کارافرین برگزیده مالکیت بخش خصوصی را یک حق دانست و تاکید کرد: دولت این حق را برای بخش خصوصی یک امتیاز می داند اگر این رویکرد تغییر نکند؛ تولید و بازگانی در ایران نمی تواند سامان بگیرد.

دشمن انگاری غرب
خیلایی گفت: اوج فعالیت ایران به منظور عضویت درwto را می توان به سال ۲۰۰۰ منسوب کرد که با رخداد ۱۱ سپتامبر رویکرد و نگرشی تازه به خود گرفت. به طوری که رویکرد سیاسی بر تصمیمات اقتصادی قالب شده و دشمن انگاری غرب منجر به کناره گیری ایران از تعاملات اقتصادی شد.

عبدالرضا خیلایی عضو خانه اقتصاد ایران با اشاره به نبود زبان مشترک اقتصادی میان ایران و سطح بین الملل اعلام کرد: تا زمانی که در مذاکرات و فهم اقتصادی، آن سوی مرزها سیاه نمایی و دشمن انگاری می شود؛ نمی توان به رشد اقتصادی ایران و پیامدهای مطلوب ایران از عضویت در سازمان تجارت جهانی امیدوار بود.
وی تاکید کرد: دولتمردان ایران هنوز نتوانسته اند به شکلی تمرینی با کشورهای همسایه که دارای دین، فرهنگ و زبان مشترکی هستند تعامل اقتصادی مطلوبی را ایجاد کنند. از این رو چگونه می توانند با این شیوه نگرشی، خود را با تعاملات اقتصادی بین المللی تطبیق دهند؟
خیلایی با انتقاد از شیوه تربیت نیروی انسانی و حضور آنها در عرصه های اقتصادی به منظور تولید گفت: در طی این ۳۰ سال تنها به دلال پروی اکتفا کردیم به طوری مه امروزه در آموزش نیروی انسانی به منظور ورود به بخش تولید دچار مشکل هستیم. این نکته یکی از معیارهای عضویت در سازمان تجارت جهانی به شمار می رود که از منظر دولتمردان به فراموشی سپرده شده است.


حاکمیت فساد اقتصادی
احمدی جزنی گفت: در اقتصاد ایران، دستگاه ها و سازمان هایی به وجود آمده که از آب گل آلود ماهی می گیرند به طوری که اقتصاد ایران را از شفافیت دور کرد اند.

حسن احمدی جزنی با مد نظر قرار دادن فساد حاکم بر اقتصاد ایران اعلام کرد:در طی این مدت شاهد وضع قوانینی بوده ایم که حافظ منفعت گروهی خاص بوده است که بیشتر از بدنه بخش دولتی متولد شده اند.
وی ادامه داد: از این رو در قوانین ابهامات بسیاری وجود دارد که شفافیت را از اقتصاد ایران دور کرده و منجر به فساد اقتصادی شده است.
احمدی جزنی گفت: اگر بخواهیم که به عضویت سازمان تجارت جهانی درآییم باید در اقتصاد داخلی خود شفافیت داشته و قوانین را به فرصتی همگانی و یکسان برای بخش دولتی و خصوصی تبدیل کرد.


رقابت از دست رفته
میرزایی گفت: اقتصاد ایران در دهه های گذشته شکلی رقابتی داشت که در طول زمان این ویژگی از دست رفت.
اسماعیل میرزایی عضو خانه اقتصاد ایران با اشاره به در دسترس نبودن امتیازات اقتصاد رقابتی در ایران تاکید کرد: ایجاد این امتیازات و بهره بری از آنها نیاز به بررسی و ایجاد کارگروهی متخصص دارد.

وی با مد نظر قرار دادن عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی افزود: اگر ایران بتواند به عضویت wto درآید؛ می تواند به فعال شدن این امتیازات امیدوار باشد. متاسفانه اقتصاد ایران در شرایطی بحرانی به سر می برد که اگر خواهان برون رفت از این بحران هستیم باید با جهان تعامل ایجاد کنیم.
میرزایی با تاکید بر دشواری مسیر پیش روی اقتصاد ایران گفت: اقتصاد ایران نیاز به یک جراحی دارد. قطعا در این مسیر باید قدرت داشت؛ زیرا هزینه و تلفاتی ایجاد می شود که باید در برابر آن تاب آورد.
وی یادآور شد: اگر نتوانیم به عضویت سازمان تجارت جهانی درآییم؛ سقوط خواهیم کرد.
فرصت های سوخته
جمیلی گفت:باید قبول کنیم که از این فرصت ۱۰ سال درست استفاده نکردیم به طوری که در بیشتر مواقع این فرصت به فراموشی سپرده شد.
ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران با اشاره به مزایا و مضرات عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی اعلام کرد: با توجه به از دست رفتن این فرصت، دیگر مساله خواستن ایران مطرح نیست بلکه باید تلاش کنیم که اعضای wto ایران را بخواهند.

وی ادامه داد: اگر ایران نتواند به عضویت این سازمان درآید؛ مزیت نفت را از دست خواهد داد و انزوای اقتصادی و حتی سیاسی ایران رقم زده خواهد شد.
این فعال معدنی یادآور شد: مناطق آزاد ایران، پایلوت wto بود که از بین رفت زیرا از این ظرفیت به خوبی استفاده نشد.
جمیلی تکلیف ایران را به منظورعضویت در سازمان تجارت جهانی نامعلوم دانست و گفت: نه تنها از فرصت ۱۰ ساله نتوانستیم درست استفاده کنیم؛ بلکه دولتمردان هنوز هم نمی دانند که آیا خواهان عضویت در این سازمان هستند یاخیر؟ زیرا هر زمان که این مساله مطرح می شود با نظرات موافق و مخالف بسیاری روبه رو می شویم.
وی افزود: عضویت ایران در wto نزد دولتمردان کشورمان رویکرد سیاسی به خود گرفته است. هم اکنون ۱۶۰ کشور من الجمله عراق و افغانستان که با جنگ داخلی درگیر بوده در سازمان تجارت جهانی عضو هستند اما مدیران و مسئولان کشور ما همچنان در جلوی درب ایستاده اند.

جمیلی به نبود برنامه برای عضویت در این سازمان اشاره کرد و گفت: مسئولان باید قبول کنند که عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی به منظور برون رفت از رکود اقتصادی الزامی به شمار می رود از این رو باید هرچه سریع تر برنامه ای را تدوین و اجرایی کنند؛ تا بشود نظر مثبت اعضا را به جهت عضویت و حضور ایران در wto جلب و جذب کرد.

 

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس