جمعه 28 دی 1397
Fri 18 Jan 2019
ساعت:12:07:45
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:1034
تعداد بازدید:891
95/02/29 - 10:21

شفافیت سازی در حوزه معدن و صنایع معدنی

در پانزدهمین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بر لزوم شفاف سازی در تمام عرصه های صنعت به خصوص بخش معدن تأکید شد.
شفافیت سازی در حوزه معدن و صنایع معدنی

در ابتدای جلسه سعید صمدی رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بر لزوم شفافیت سازی در عرصه معدن تأکید کرد و گفت:اعتقاد داریم باید تمامی اطلاعات معدنی ایران در  بخش بهره برداری معادن،نقشه ها و اکتشافات سازمان زمین شناسی،مصوبات شورای عالی معادن،نحوه دریافت حقوق دولتی،قرار دادهای دولت با خارجی ها شفاف و اطلاع رسانی عمومی شود.

در ادامه، محمد حسین پیروی با اشاره به لزوم شفاف سازی در بخش معدن اظهار داشت: شفافيت فعاليت­هاي اقتصادي و صنعتي در دنيای امروز يك اصل انكار ناپذير است و يكي از مشكلات معدن در كشور ما مانند ساير بخش ها نبود شفافيت است.

وی ادامه داد: شفافيت هم موضوعيت است و هم طريقت بدين معنا كه نبود آن باعث بروز مشكلات و فرايندهاي ناكارآمد فعلي و وجود آن راه حل عمده مشکلات و موانع ساختاری توسعه  مي­باشد.

این عضو کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران عنوان کرد: معدن از مظلوم­ترين بخشهاي اقتصاد ايران است كه موانع توسعه ساختاري آن را فرا گرفته است. عدم وجود شفافيت در فعاليت­هاي معدنی  مشكلات موجود را بصورت بيماري مزمن بخش معدن تبديل نموده است.

وی افزود: شفافيت در دولت باعث افزايش كارایي، كاهش امكان فساد، افزايش درآمدها و افزايش اعتماد عمومي خواهد شد.شفافيت در بخش خصوصي نیز باعث تسهيل فعاليت­ها بالا رفتن راندمان و تبادل اطلاعات، افزايش سرمايه­گذاري و امكان ارزيابي فعاليت­هاي دولت و بخش خصوصي خواهد گردید.

پیروی در خصوص اصلاح قوانین بخش معدن یادآور شد: زير ساخت توسعه شفافيت اصلاح قوانين است. در شفافيت جريان اطلاعات از دولت به فعالان معدنی، از فعالان معدنی به دولت ، بايستی بدون هيچ گونه مانع جريان پيدا كند؛ چراکه عدم شفافيت قانون موجب ايجاد زمينه­هاي فساد، امكان وجود رانت اطلاعات، سخت­تر شدن فعاليت معدنكاري، بالا رفتن ريسك فعاليت­هاي معدنی و به هدر رفتن سرمايه­هاي ملي جهت اقدام چند باره جهت توليد اطلاعات می شود.

وی با اشاره به اهمیت وجود شفاف سازی در فعالیت های اقتصادی به ویژه بخش معدن گفت: در پاره­اي از موارد اطلاعات آنقدر نامطمئن است كه استفاده از آن نياز به ريسك بالا دارد.

پیروی در خصوص جريان اطلاعات از دولت به مردم بیان داشت: مي بايست سرنوشت و نحوه هزينه كرد بودجه­ هاي دولتي معدنی بصورت شفاف مشخص شود.

این عضو مطالعات سیاست گذاری دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: عدم وجود شفافيت مختص رابطه بين دولت و معدنكاران نیست، بلكه اين عدم شفافيت و تبادل اطلاعات بين بخش­هاي مختلف دولت و حاکمیت  فعال در حوزه معدن مانند سازمان زمين شناسي، معاونت معدنی ، ايميدرو، سازمان انرژي اتمي، مركز آمار ايران، سازمان حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي شركت ملي نفت ايران و ... وجود دارد و موجب هزينه­هاي مضاعف جهت ايجاد اطلاعات مضاعف مي­شود.

پیروی با بیان این که بنیادی با نام بنیاد شفافیت سازی صنایع استخراجی در حال فعالیت است ، در خصوص عملکرد این بنیاد عنوان کرد: EITI  یا همان (بنیاد شفافیت سازی صنایع استخراجی) مجموعه­اي است که تحت نظارت بانك جهانی جهت توسعه شفافیت فعالیت معدنی در کشورها ایجاد شده است  و منابع قابل توجهی را نیز براي انجام اصول شفاف سازي درآمد در اختيار كشورها قرار مي­دهد. این مجموعه در سطح جهاني به كشورهاي كه متعهد به شفاف­سازي فعاليت­هاي معدن باشد كمك مي كند.

وی ادامه داد: در مجموع با شفاف­سازي اطلاعات، حاكميت دولت در حوزه معدني جهت حفظ منافع عمومي تقويت شده و يك زمين بازي عادلانه براي تمام اشخاص و شركت­ هاي فعال در حوزه معدني فراهم مي­آورد و با انتشار اطلاعات  قابل اعتماد و در دسترس هزينه ­هاي فعاليت معدن كاهش خواهد يافت.

لیلا شیرزاد - خبرنگار خانه اقتصاد ایران

 

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس