جمعه 28 دی 1397
Fri 18 Jan 2019
ساعت:12:11:10
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:949
تعداد بازدید:1047
94/10/21 - 12:10

حمایت سیاسی دولت از روند صادرات

در نهمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد بر مشکلات و موانع موجود بر سر راه توسعه صادرات تأکید شد.
حمایت سیاسی دولت از روند صادرات

در ابتدای این جلسه کیومرث کرمانشاهی رییس توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران با بیان این مطلب که کار کمیسیون توسعه صادرات و تشکل خانه اقتصاد کاری ملی است اعلام کرد: نباید در تشکل ها و انجمن ها به دنبال منافع شخصی بود.

وی خواستار شد: کمیسیون های هشت گانه خانه اقتصاد برای پیگیری موفق تر اهداف خود باید به نحوی با یک دیگر هم افزایی داشته باشند.

وی با اشاره به بندهای مرتبط با صادرات در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: تمام کارهای اقتصادی و فعالیت های تجاری ما باید مرتبط با بندهای اقتصاد مقاوتی باشد.

وی در ادامه با بیان این که کار تشکل ها تنها ارائه پیشنهاد است گفت: تشکل ها نمی توانند در کارهای اجرایی وارد شوند.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد تصریح کرد: سند توسعه راهبردی صادرات بایستی برای یادآوری مجدد بار دیگر به متصدیان امر ارسال گردد تا شاید با عمل به آن بتوانیم از رکودی که درگیر آن هستیم رهایی یابیم.

وی در خصوص رسانه هایی که از تراز تجاری مثبت ابراز خرسندی کرده بودند گفت: تراز تجاری مثبت زمانی اهمیت دارد که حجم تجارت بالا باشد، در صورتی که این اواخر حجم تجارت پایین بوده و داشتن تراز تجاری مثبت امر دلخوش کننده ای نیست.

در ادامه علیرضا حسین زاده عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد با بیان این که این تشکل می تواند سکوی پرتابی برای صادرات باشد عنوان کرد: من به آینده خوشبین نیستم و بر این اعتقاد هستم که دولتمردان تلاشی برای بهبود اوضاع صادرات انجام نخواهند داد.

در ادامه فریبا پالش عضو دیگر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد بیان داشت: مشکلاتی که بر سر راه توسعه صادرات وجود دارد کاملاَ مشخص است اما امری که بدیهی تر به نظر میرسد این مسئله است که عزمی برای مقابله با این رکود و مشکلات وجود ندارد.

وی ادامه داد: نخستین مشکل ما در زمینه توسعه صادرات نقدینگی است، مشکل بعدی نداشتن کیفیت کالاهای تولیدی برای صادرات و نبود تکنولوژی های روز دنیا است.

در ادامه کیومرث کرمانشاهی رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد با اشاره به علم بازاریابی نوین گفت: در ابتدا باید برای کالاهای تولیدی خود بازاری پیدا کرد و پس از آن به صادرات مبادرت کرد، این در حالی است که تولیدات ما اصلاَ رقابتی نیست و کیفیت مطلوبی نیز برای صادرات ندارد.

وی تصریح کرد: با توجه به سقوط قیمت جهانی نفت در چند ماه اخیر باید تمام تلاشمان را معطوف به صادرات غیر نفتی کنیم و به فکر جایگزین برای صادرات نفتی باشیم.

کرمانشاهی ادامه داد: در صورت داشتن برنامه ریزی دقیق و مدون حتی می توانیم گردشگری را جایگزین صادرات نفتی کنیم؛ چراکه دیگر هزینه کردن برای صادرات نفت 28 دلاری مقرون به صرفه نیست.

وی افزود: ما در زمینه های کشاورزی، معدن و ... امکانات فراوانی داریم که دیگر باید به فکر جایگزینی صادرات غیر نفتی ببا صادرات نفتی باشیم.

وی اظهار داشت: متأسفانه هرگاه قیمت نفت افزایش پیدا کرده است صادرات در حاشیه و مورد بی مهری قرار گرفته است.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد تأکید کرد: بازار صاحب دارد، این طور نیست که با هر روشی 0می توانیم وارد هر بازاری شویم، ورود به هر بازاری حتی بازار پرآشوب این روزهای عراق و افغانستان دشوار است چرا که باید رقیب را از دور خارج کرد اما دشوارتر از آن استمرار حضور در این بازارهاست.

وی ادامه داد: آموزش یکی از ارکان مهم توسعه از جمله توسعه صادرات است؛ با آموزش است که می توان بازارهای موجود را حفظ کرد.

کرمانشاهی با بیان این مسئله که کار تشکل ها غیر انتفاعی است تأکید کرد: قرار نیست که تشکل ها به سمت انتفاع بروند.

در ادامه حامد نویریان دیگر عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد با اشاره به این موضوع که باید برای فعالیت بخش خصوصی بسترهایی فراهم شود اعلام کرد: به عقیده من بازار ترکیه نیز به اندازه بازار روسیه قابلیت سرمایه گذاری و صادرات را دارد اما تمام نگاه ها معطوف به حضور در بازار روسیه است.

محمد مهدی طباطبایی عضو دیگر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران گفت: هدف گذاری در صادرات امر بسیار مهمی است؛ متأسفانه امروزه بنگاه های ما فشل هستند چراکه استراتژی صادرات برای آن ها معنایی ندارد.

وی ادامه داد: کانالیزه شدن صادرات و تخصص گرایی از بحث های روز توسعه صادرات است و در این راستا داشتن کارت تشکل ملی برای صادرات الزامی است.

این عضو کمیسیون توسعه صادرات در خصوص مشکلاتی که برای ایرانی ها برای حضور در بازار گرجستان پیش آمده گفت: هر کشوری برای خود قوانینی دارد که باید رعایت شود متأسفانه فرارهای مالیاتی و کارهایی از این قبیل باعث شد که اعتماد این کشور برای ارائه ویزا به تاجران ایرانی از بین برود.

در ادامه فرزاد طباطبایی یزدی دیگر عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه صادرات وجود دارد عنوان کرد: نبود ثبات در بخش قوانین صادراتی انگیزه  مبادرت به این امر را از بین می برد.

وی ادامه داد: مشکلات حمل و نقل و راه سازی و جاده سازی از دیگر موانع صادرات برای تاجران است و دیگر این که دولت تنها باید کلیات قوانین را صادر کند و باقی کارها را به عهده بخش خصوصی بگذارد.

لیلا شیرزاد - خبرنگار خانه اقتصاد ایران

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس