جمعه 28 دی 1397
Fri 18 Jan 2019
ساعت:12:09:04
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

کد خبر:970
تعداد بازدید:1308
94/12/12 - 10:37

روند نزولی صادرات غیر نفتی

در دوازدهمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران، روند نزولی صادرات غیرنفتی و لزوم برندسازی در محصولاتی مانند پسته و زعفران بررسی شد.
روند نزولی صادرات غیر نفتی

در ابتدای این جلسه کیومرث کرمانشاهی رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران با اشاره به افت روند صادرات اظهار داشت:آمار 11 ماهه صادرات غیرنفتی نسبت به مشابه سال قبل با روند نزولی همراه بوده است. وی ادامه داد: این آمار در صادرات با کاهش69/ 16 درصدی و در واردات با کاهش 33/ 23 درصدی مواجه بوده است؛که نسبت به مدت مشابه سال قبل و حتی نسبت به 10 ماهه امسال نیز روند نزولی داشته است. وی تصریح کرد: وضع تجارت خارجی بدتر شده است و با توجه به نوسانات نرخ دلار ، میزان رکود در بخش تجارت خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش تر خواهد شد.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران تأکید کرد: در سال آینده مشروط بر برنامه ریزی در زمینه سیاست گذاری و تصدی گری می توان با همراه کردن بخش خصوصی در سفرهای تجاری و اقتصادی به نتایج مثبتی رسید. وی افزود: نباید این طور باشد که تنها بخش دولتی قراردادهای تجاری امضا کند چرا که در این صورت راه به جایی نخواهیم برد و دچار رکود و درجازدن می شویم. باید برای بنگاه های کوچک رانت قائل شد تا آن ها نیز بتوانند جانی بگیرند.

کرمانشاهی در خصوص طراز تجاری مثبت صادرات غیرنفتی افزود: زمانی که حجم تجارت افزایش پیداکند، طراز تجاری مثبت، اهمیت خواهد داشت. رشد طراز تجاری بدون همراه بودن با افزایش حجم تجاری معنایی ندارد.

وی با اشاره به مقوله برندسازی  و بسته بندی محصولاتی مانند پسته یادآور شد: این محصول رقمی بالغ بر 1 و نیم میلیارد دلار ارزآوری داشته است اما متأسفانه هنوز به صورت فله و در بسته بندی 50 کیلویی صادر می شود. وی خاطرنشان کرد: ما اولین تولید کننده پسته دنیا هستیم اما کالیفرنیا به دلیل کوتاهی هایی که از جانب ایران صورت گرفت از ایران پیشی گرفت و این در حالی است که پسته کالیفرنیا هنوز از نظر طعم و اندازه قابل مقایسه با پسته ایران نیست.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: اگر به جای صادرات سنگ های معدنی، ماشین آلات وارد کنیم و در کشور به فرآوری این سنگ ها بپردازیم هم اشتغال ایجاد خواهد شد و هم ارزآوری خواهیم داشت اما متأسفانه برنامه ای برای این کارها موجود نیست.

وی ادامه داد: تجارت جاده ای دو طرفه است ؛گاهی اوقات بهتر است کالایی وارد شود تا این که بخواهیم در کشور به تولید آن بپردازیم. در واقع بایستی هزینه و فایده کرد تا دید چه چیزی به نفع کشور می باشد.

کرمانشاهی در خصوص حمایت بی دلیل دولت از صنایعی مانند خودروسازی گفت: چرا باید صنایع را تنبل کرد، ما باید یاد بگیریم که موانع را از بین ببریم تا همه بتوانند به فعالیت تجاری بپردازند. وی اضافه کرد: باید تنها به تولید کالاهایی که در آن مزیت داریم روی آوریم و در غیر این صورت واردات صورت گیرد. وی ادامه داد: مزیت ما در قطعه سازی است، نه خودرو سازی. بایستی پتانسیل های استان ها بررسی گردد و براساس همان ظرفیت ها حرکت کرد.

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: بیایید یک بار بنشینیم و تعیین تکلیف کنیم و براساس ظرفیت های موجود اقدام نماییم، چرا که پشتوانه صادرات تولید است. زمانی که برای تولید برنامه داشته باشیم صادرات نیز رونق خواهد گرفت.

وی در راستای صحبت های دیگر عضو کمیسیون توسعه صادرات تأکید کرد: این طور نیست که تنها در صنعت می توان اشتغال زایی کرد بلکه در حوزه خدمات و تجارت نیز اگر درست کار کنیم می توان اشتغال ایجاد کرد.

کرمانشاهی گفت: نمی توان صادرات را به جلو برد مگر این که از خوشه های صنعتی و معدنی حمایت کرد. کشورهای پیشرفته دنیا نیز با حمایت از خرده بنگاه ها به جایگاه فعلی خود رسیدند.

در ادامه سادینا آبایی دیگر عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: اگر پول های هنگفتی که در صنعت نفت هزینه می شود در خدمات هزینه می شد می توانست در این بخش شاهد موفقیت های عظیمی بود اما متأسفانه این امر هیچ گاه صورت نگرفت. این هزینه کردها، بسیار با اهمیت است.

در ادامه رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: در ایران همه به صورت جزیره ای رفتار می کنند. ما بایستی گذشته ها را اصلاح کنیم و ظرفیت ها را دوباره مورد بازنگری و بازبینی قرار دهیم و ببینیم که مزیت های مادر کدام بخش است و آن بخش ها را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: اکثریت موافق این حرف هستند که بایستی درآمدهای حاصل از نفت صرف زیرساخت ها گردد و شرط آن این است که صادرات غیرنفتی بیش از صادرات نفتی باشد. در کنار این مسائل باید از خام فروشی فاصله بگیریم، برندسازی کنیم و روی بسته بندی محصولاتمان کار کنیم.

کرمانشاهی تصریح کرد: دنیای تجارت به گونه ای است که شرکت های کوچک و نوپا از بین می روند و لازمه آن این است این شرکت ها بزرگ شوند و برای این امر باید از آن ها حمایت شود.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس