چهارشنبه 05 آذر 1399
Tue 24 Nov 2020
ساعت:02:47:37
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 ساعت 12:15

در جلسه کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد ایران مطرح شد/ راه اندازی مراکز مشاوره خانه اقتصاد ایران مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 اولین جلسه کمیسیون نفت، گاز و انرژی خانه اقتصاد ایران با حضور حداکثری فعالان این حوزه برگزار شد.

در این جلسه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران طی سخنانی عنوان کرد: ما اکنون در شرایط جدیدی هستیم که از آن به عنوان عصر اطلاعات یاد می شود، وظیفه فعلی ما  این است که از این  شرایط  به نحو احسن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ما بدنبال این هستیم که از نسل جدید صاحبان صنایع، صادر کنندگان و فعالان اقتصادی برای تصدی مسئولیت ها بهره ببریم. ما یک هدف را دنبال می کنیم وآن این است که اثرگذاری مثبت در اقتصاد داشته باشیم. در این راستا  به کارشناسانی نیاز داریم که با ارائه نظرات تخصصی ما را در دستیابی به اهداف یاری کنند.

جمیلی خطاب به حضار گفت: خانه اقتصاد با ثبت مجوزات رسمی آغاز به کار کرده است و با تشکیل کمیسیون های مختلف، قصد دارد تا با فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف آشنا شود. مبنا جلسات  به این صورت است که هیأت مدیره در امور کمیسیون ها دخالتی نکند.

رئیس خانه اقتصاد ایران ادامه داد: یکی از مشکلات بخش خصوصی این است که  فعالان این حوزه اطلاعات کافی در خصوص نوع فعالیت یکدیگر ندارند. به همین دلیل خانه اقتصاد ایران در نظر دارد تا با راه اندازی تالار گفتگوی مجازی پیوند و ارتباط دائمی با اعضاء خانه و اتاق بازرگانی برقرار کند تا با هم اندیشی بتوانیم مشکلات را یکی پس از دیگری از سر راه برداریم.

جمیلی با اشاره به اینکه خانه اقتصاد همکاری زیادی با رسانه ها دارد عنوان کرد: ما حلقه ارتباطی شما با رسانه ها هستیم. این تشکل این آمادگی را دارد تا اعضا به نحو مطلوبی با مطبوعات ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: تشکل های مشابه با این تشکل  در اقتصاد کشورهایی همچون هندوستان، تایوان، مالزی، کره جنوبی تأثیر گذار هستند و ما به دنبال پیاده سازی چنین استراتژی هستیم.

اهداف خانه اقتصاد، سیاسی نیست

در ادامه جلسه مسعود دانشمند، عضو هیأت مدیره خانه اقتصاد نیز گفت: رتبه فضای کسب و کار، رشد اقتصادی و رقابتی بودن اقتصاد ناامید کننده است. در این شرایط نمی توان انتظار داشت که سرمایه گذاران جدید پا به عرصه رقابت بگذارند و این به معنی عدم اشتغال و افزایش ناهنجاری های اجتماعی است.

وی گفت: اهداف ما در خانه اقتصاد کاملا اقتصادی است و رنگ و بوی سیاسی به خود نمی گیرد. ما متکی به توانایی های تمام فعالان اقتصادی هستیم تا موضوعات را در کنار صاحب نظران مربوطه تخصصی کنیم.

دانشمند ادامه داد: ما در خانه اقتصاد کاملا مستقلانه عمل می کنیم و به نهاد یا ارگان خاصی وابستگی نداریم و وجهی دریافت نمی کنیم.

وی اظهار کرد: خصوصی شدن نیاز به اتاقی قوی و پویا دارد که حلال مسائل و مشکلات اقتصادی باشد نه این که اعضای اتاق هر ۴ سال یک بار فقط برای رأی دادن مورد توجه قرار گیرند و دوباره همه چیز به روال سابق برگردد.

دکتر باقری دبیرکل اسبق اتاق بازرگانی ایران در این جلسه گفت: بهتر است جلسات بیشتری برگزار شود تا اعضا همگدیگر را بشناسند تا از طریق تبلیغات بیشتر تعداد اعضا هم افزایش یابد. اینجا مکانی است که فعالان جدید اقتصادی می توانند از اطلاعات و تجربیات سایرین بهره مند شوند.

در این جلسه علی صدری نایب رئیس خانه اقتصاد ایران عنوان کرد: طبق اساسنامه خانه اقتصاد، تمامی پژوهشگران، اساتید و فعالات اقتصادی می توانند عضو این نهاد شوند. ما برای اینکه به خرد جمعی برسیم از تمام بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی، دعوت به همکاری می کنیم.

وی ادامه داد: تشکل ها ابزار اجرایی ندارند. عمدتا آنها بازوی مشورتی سه قوه هستند که برای بهبود فضای کسب و کار، در رابطه با تمام مسائل و موضوعات طرح هایی را به این دستگاه ها  ارائه می کنند.

رضا سرایی فعال اقتصادی نیز طی سخنانی اعلام کرد: بخش خصوصی با دو مشکل روبرو است. نخست اینکه ضمانت اجرای جلسات تشکیل شده بخش خصوصی چیست و دوم اینکه بخش خصوصی همیشه به دنبال این است که دیگران مشکلاتشان را حل و فصل کنند.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات، نیاز به یک همبستگی میان مجموعه دولت و بخش خصوصی است. اگر تشکل ها به دنبال دستیابی به اهداف و تأثیرگذاری در اقتصاد هستند، باید مطالعات کارشناسانه داشته باشند و از کار گروهی غافل نشوند.

در این جلسه همچنین مسئله ایجاد مراکز مشاوره مانند مرکز مشاوره امور حقوقی، امور بانکی و امور نفت و گاز و پتروشیمی مطرح شد که با استقبال اعضا روبرو گشت.

بازدید 1707 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس